Trwający aktualnie stan epidemii to czas trudny dla wszystkich. Czas izolacji, ale i czas wyzwań. Jednocześnie jest to czas łaski. Z pewnością żyjemy w "ciekawych", acz trudnych czasach. Jednak sytuacja z którą przyszło nam się zmierzyć może się stać okazją do jeszcze większego zbliżenia się do Boga. To czas przejścia od wiary praktycznej, realizowanej we wspólnocie, do świadomego, indywidualnego przeżywania swojej wiary.

"Nie jest to czas Twojego sądu, ale naszego osądzenia: czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie, i ku innym" – mówi nam papież Franciszek, który już kilka razy wzywał nas do wspólnej modlitwy w intencji całego świata.

Zgromadzenie Księży Sercanów włącza się z dostępnymi nam środkami, by dotrzeć do wszystkich spragnionych kontaktu ze Słowem Bożym i liturgią. Również i dla nas jest to niemałe wyzwanie. Wielu z nas musiało w ekspresowym tempie nauczyć się nowych form komunikacji w cyber-świecie. Znaleźć takie formy duszpasterstwa, które daleko odbiegają od już utartych szlaków. Odkrywania nowych możliwości nawet tych technicznych. Przełamywania siebie samych.

Od strony technicznej niektóre nasze kościoły były już przygotowane do nadawania on-line. Robiły to już bowiem od jakiegoś czasu. Jednak teraz prosta kamera, która jedynia "podglądała" to co się działo w kościele zmieniła swoją funkcję. Teraz na nią trzeba zwrócić większą uwagę, bo za nią kryją się oczy i uszy tych, którzy nie mogli zasiąść w ławach kościoła. Wielu musiało odkryć, że telefon, komórka, może służyć do wielu innych rzeczy być może do tej pory nam nie znanych. Niekiedy na nowo trzeba było doświadczyć trzęsących się nóg, jak wówczac, gdy pierwszy raz wychodziło się na ambonę.

Poniżej chcemy zaprezentować niektóre kanały, którymi chcemy łączyć z tymi, którzy zmuszeni są pozostać w domach. Być może niektórym są one już znane i wykorzystywane.

 

  Transmisje VIDEO  

parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie

parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie (24h)

parafia Dobrego Pasterza w Lublinie (24h)

parafia MB Nieustającej Pomocy w Węglówce

parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

parfia św. br. Alberta Chmielowskiego w Kaliszu

 

  Radio PROFETO  

Zachęcamy również do słuchania naszego sercańskiego * Radia Profeto * Każdego dnia na antenie Radia Profeto goszczą modlitwy, transmisje mszy św., chrześcijańska muzyka, audycje autorskie, konferencje oraz transmisje on-line z wydarzeń rekolekcyjnych.

Gdzie nas słychać? Dowiesz się tutaj https://profeto.pl/gdzie-nas-slychac

 

  Rekolekcje YouTube  

Zachęcamy również do przeżycia rekolekcji wygłoszonych przez naszych współbraci:

ks. Michał Olszewski SCJ

Twórca portalu i radia PROFETO. "Męska modlitwa" - to rekolekcje, które pozwolą spotkać się z wyjątkowymi ludźmi: z mężczyznami Starego Testamentu.

ks. dr Krzysztof Napora SCJ

Wykładowca Pisma Świętego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Rekolekcje wygłosił w parafii Dobrego Pasterza w Lublinie.

ks. Franciszek Wielgut SCJ

Wychowawca w postulacie, duszpasterz powołaniowy. Rekolekcje wygłosił w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Pliszczynie.

ks. Jakub Kopystyński SCJ

Duszpasterz młodzieży. organizator Sercańskich Dni Młodych.

ks. Dariusz Lewczak SCJ

Wikariusz w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie. Myślą przewodnią rozważań zatytułowanych "Przy Jakubowej studni" była prawda, że „wszystko jest po coś”.

 

  Szpital Polowy TALENTU  

Przed nami poważna zapaść gospodarcza. Wiele firm upadnie, wielu ludzi straci pracę. Do wielu domów zapuka bieda. Pozostawanie w zamknięciu nie sprzyja poprawie nastroju. Wręcz przeciwnie - w głowie zaczynają rosnąć coraz czarniejsze scenariusze. Czego nam potrzeba? Czy jest na to lekarstwo?
Szpital polowy Talentu to inicjatywa sercańskiego Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT na czas kryzysu:
- dzielimy się świadectwami życia
- inspirujemy się dobrym słowem
- tworzymy wspólnotę, choć w sposób wirtualny
Przede wszystkim pogłębiamy naszą więź z Jezusem, ucząc się przyjmowania Jego woli.

Codzienna transmisja na żywo na Youtube o godz. 19.00 ►
https://duszpasterstwotalent.pl/live1

Archiwalne filmy ► https://www.youtube.com/user/dpipscj/

 

  Bóg w czasie pandemii  

To oferta wideorekolekcji skierowana do młodzieży. Została przygotowana przez Sekretariat Powołań i Ruch Sercańskiej Młodzieży. Więcej informacji znajdziecie tutaj http://sercanie.pl/strony/bog-w-czasie-pandemii