Rozpoczynamy Wielki Post, to zaproszenie naszego Boga do nawrócenia. Oficjalnie robimy to w Środę Popielcową. Dla nas Sercanów jednak już dzień poprzedni, wtorek, staje się dniem specjalnym. Dniem wynagrodzenia.

 

Dzień wynagrodzenia

„Wspomnienie Jezusa Chrystusa modlącego się w Ogrojcu” – jest świętem wprowadzonym w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego przez jego Założyciela, o. Leona Dehona. W 1910 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na obchód tego święta we wtorek przed Środą Popielcową z własnym oficjum i formularzem Mszy Świętej. Jego geneza sięga praktyk wynagradzających św. Małgorzaty Marii Alacoque, będących odpowiedzią miłości człowieka na wzgardzoną miłość odkupieńczą Chrystusa. W tym dniu, w czasie całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, sercanie – przez Najświętsze Serce Jezusa – jednoczą się z Chrystusem, który ofiaruje się Ojcu w Ogrodzie Oliwnym przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem, a czynią to przez osobiste ofiarowanie (oblatio) Bogu samemu siebie w duchu miłości oraz wynagrodzenia za grzechy osobiste i świata.

O. Leon Dehon zwraca uwagę na wzór sercańskiej modlitwy:

Jezus, zwłaszcza w Ogrodzie Oliwnym, gdzie modli się w samotności i skupieniu. Jezus modli się z uległością: «został wysłuchany dzięki swej uległości» (Hbr 5,7); modli się z zapałem: «z głośnym wołaniem» (Hbr 5,7); modli się ze wzruszeniem, ze łzami, ze skruchą: «Mój Ojcze… nie jak Ja chcę, ale jak Ty!» (Mt 26,39). Módlcie się wytrwale. On w Getsemani tę samą modlitwę rozpoczynał trzykrotnie.

Dla nas, sercanów, dzisiejszy dzień to Dzień Wynagrodzenia. Ma on szczególny wymiar. Nie tylko rozważamy mękę Pana naszego Jezusa Chrystusa, aby wynagrodzić za grzechy popełniane w karnawale. Ojciec Założyciel podjął i zinterpretował na nowo starożytną tradycję Kościoła, według której właśnie w czasie modlitwy w Ogrojcu Jezus Chrystus podejmuje ostateczną decyzję co do całkowitego ofiarowania się Ojcu. Przeżywając na nowo tę tajemnicę, łączymy się z Chrystusem zanim jeszcze rozpoczniemy drogę pokuty w Wielkim Poście. Naśladując Chrystusa, który podejmuje decyzję na modlitwie, chcemy dokonać i my naszego wyboru w sposób wolny, bez zastrzeżeń i na modlitwie. W tym dniu wszystkie nasze akty ofiarowania znajdują swoje dopełnienie.

Wynagrodzenie - artykuły:

ks. dr Leszek Poleszak SCJ: 

► Idea wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa we współczesnym świecie

► Wynagrodzenie w przekazie Świętej z Paray-le-Monial, św. Klaudiusza de la Colombière‘a i o. Leona Jana Dehona

► Duchowość i formy pobożności w kulcie Najświętszego Serca Jezusowego na przykładzie Czcigodnego Sługi Bożego o. Leona Dehona

 

Wielki Post daje nam możliwość nawrócenia się, przemiany własnego serca. Niekiedy jednak paraliżuje nas własny lęk i nie udaje się nam iść do przodu. W takich sytuacjach pomagają nam w tej drodze różne narzędzia. Takimi będą przeprowadzane w różnych Parafiach rekolekcje. Warto zapoznać się z programem własnych Parafii. Niektóre z nich będą również nadawane OnLine.

 

 

POGOTOWIE MODLITEWNE

Szczególnym zaangażowaniem „Ruchu Sercańskiej Młodzieży” jest próba pomocy potrzebującym w nagłych i naglących wypadkach. Kiedy ktoś „JUŻ” potrzebuje wsparcia modlitewnego, szczególnie, gdy sam w tym konkretnym momencie nie jest wstanie znaleźć własnych słów.

Więcej na profilu  Sercańskie Dni Młodych

 

Ojciec Leon Jan Dehon w wielu duchowych sprawach był pomocny współcześnie sobie żyjącym. Jego spuścizna duchowa jest olbrzymia. Na pewno również obecnie nam żyjącym może pomóc w wielu sprawach.

Zapraszamy na wielkopostną drogę ze Sługą Bożym o. Leonem Janem Dehonem.

To będzie droga 14 przystanków rozmieszczonych przez cały Wieki Post. Każdy z tych przystanków będzie nawiązywał do wybranego etapu z życia Założyciela Księży Sercanów, ale jeszcze bardziej będzie okazją do refleksji nad własnym życiem i do postawienia sobie pytań o takie wartości, jak na przykład: czułość, walka, poznanie, wędrówka, miłość, dobroć, całkowite oddanie, świadectwo, bliskość, konsekracja, próba...

Dla nas, Sercanów, o. Dehon jest niezwykłą inspiracją do realizacji naszego powołania. Chcemy, żeby on stał się taką inspiracją również dla Ciebie!

Serię prowadzi: ks. Damian Płatek SCJ ( https://www.youtube.com/user/damplat1 )

Music: https://www.bensound.com

#PierwszyZNas

 

Natomiast ► profeto.pl przygotowało ► rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. 8-odcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideo-rozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Start 22 lutego!