Kolejne dni przed centralnymi wydarzeniami w Krakowie i w Brzegach z udziałem papieża Franciszka, młodzież sercańska przebywająca w Stadnikach, spędziła bardzo intensywnie.

Między innymi byli na pieszej pielgrzymce w Niegowici, pierwszej po święceniach parafii ks. Karola Wojtyły, gdzie pracował jako wikariusz. Pielgrzymi wysłuchali opowiedzianej przez proboszcza historii pobytu i pracy młodego ks. Karola w tym miejscu oraz oddali cześć relikwiom świętego Jana Pawła II. Wysłuchali konferencji ks. Michała Olszewskiego SCJ.

Z kolei młodzież z diecezji Osnabrück w Niemczech, której w pobycie w Polsce towarzyszy ks. Roman Gorincioi SCJ zwiedziła obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.

Oprócz codziennej wspólnej modlitwy gościom pochodzącym z różnych kultur, w miejscowej szkole zaproponowano lekcje lepienia pierogów i prac ręcznych z bibuły. Okazało się, że robienie pierogów było także dobrą zabawą, dającą młodym ludziom wiele radości. Młodzi wykorzystują także salę gimnastyczną na rozgrywki piłki nożnej.

W środę pielgrzymi wzięli udział w Festiwalu Młodych w Dobczycach. Rozpoczął się on od zwiedzania dobczyckiego zamku, skansenu i zapory, a trasa dla pielgrzymów urozmaicona była licznymi stoiskami lokalnych artystów. Pod zaporą powstało miasteczko ŚDM, z deużą sceną i stoiskami ewangelizacyjnymi. W programie znalazło się wiele atrakcji i występów grup wokalnych i tanecznych oraz wokalistów, m.in. zagrała orkiestra dęta z Węglówki, a na scenie wystąpili Mali Węglowianie i Koło Gospodyń. Były tańce integracyjne, wspólne modlitwy i śpiewanie oraz międzynarodowe mecze piłkarskie. Na plenerowej scenie zaprezentowali się także sercanie ze Stadnik ze swoimi gośćmi.

Dużym przeżyciem dla młodzieży i mieszkańców Stadnik była procesja z nowym krzyżem do miejsca w pobliżu szkoły.

„Kiedy niedawno wichura zniszczyła stary krzyż, parafianie zwrócili się do mnie z prośbą o postawienie nowego. Jeden parafianin ofiarował drewno, drugi zrobił, a okazją do postawienia krzyża była obecność młodzieży, uczestników Światowych Dni Młodych” – objaśnia proboszcz ks. Kazimierz Lewandowski SCJ, który poświęcił nowy krzyż. Dodaje, że na krzyżu zostały wyryte słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, a niebawem zostanie umieszczona tabliczka upamiętniająca, że powstał on w Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży.

Po tym wydarzeniu młodzież miała na terenie seminarium nabożeństwo pokutne połączone ze spowiedzią św. i adoracją Najświętszego Sakramentu.

W kolejnych dniach pielgrzymi odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej, gdzie uczestniczyli we Mszy św., a także sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie zostali podjęci przez ks. Zbigniewa Bogacza SCJ. W czwartek byli już na pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem na Błoniach. 

 

AS