Światowe Spotkanie Sercańskiej Młodzieży

DNI ENTUZJAZMU WIARY

Większość pielgrzymów z parafii sercanów położonych w różnych miejscach świata jest już w Polsce. Uczestniczyli w Światowym Spotkaniu Sercańskiej Młodzieży w Pliszczynie.

 

Jedną z pierwszych grup młodzieży, jaka przyjechała do Pliszczyna byli Kanadyjczycy z Toronto. Potem dołączyli do nich młodzi z Brazylii, Indonezji, Hiszpanii, międzynarodowej wspólnoty w Berlinie, Słowacji i parafii Houston w Stanach Zjednoczonych, którzy wcześniej zwiedzali Warszawę, byli w Malborku i na Jasnej Górze.

W Pliszczynie były owacyjne przywitania, prezentacje, modlitwa i Eucharystia w parafialnym kościele, zabawy, wspólne posiłki i wycieczki. Większość młodzieży jest goszczona w domach, młodzież hiszpańska, a także z Włoch, Albanii i Portugalii w parafii Dobrego Pasterza w Lublinie. Poznają także historię miasta, byli w byłym obozie na Majdanku.

Większość grup zwiedziła skansen Muzeum Wsi Lubelskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie kiedyś wykładowcą był kard. Karol Wojtyła. Wysłuchali opowieści ks. prof. Andrzeja Szostaka o historii uczelni i związkach z nią papieża z Krakowa. Spotkali się także przy kapliczkach położonych w rejonie Pliszczyna, gdzie uczestniczyli we Mszy św. razem z miejscową ludnością. Z 16-osobową grupą młodzieży przyjechał z Berlina ks. Ryszard Krupa SCJ. Z kolei filipińskiej młodzieży towarzyszy w pielgrzymce ks. Andrzej Sudoł SCJ, z Republiki Południowej Afryki – ks. Kazimierz Gabryel SCJ, natomiast ze Słowakami jest ks. Szczepan Bysiek SCJ.

W sobotę młodzi wzięli udział w centralnym wydarzeniu Światowych Dni Młodzieży Diecezji Lubelskiej na stadionie Arena pod hasłem: „Kraków zaczyna się w Lublinie”. Na stadion przyszli ulicami miasta w wielkim i kolorowym korowodzie. Na miejscu zobaczyli przedstawienia o Abrahamie oraz inscenizację przybliżająca historię Lublina, którego siedemsetlecie przypada w przyszłym roku. Głównym punktem tego wydarzenia modlitewno-artystycznego była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza diecezji lubelskiej abp Stanisława Budzika.

W niedzielę młodzież z Pliszczyna i Lublina udała się do Stadnik. Do siedziby seminarium sercanów przyjadą także młodzi pielgrzymi z innych miejsc pobytu, m.in. z Sosnowca Środuli. Tutaj przebywa od kilku dni młodzież sercańska z Mołdawii. Ostatnio byli w Częstochowie u Czarnej Madonny. Na Jasną Górę szli pieszo.

W Bełchatowie w dniach 20 - 25 lipca gościli pielgrzymi z Francji z dwóch diecezji: Metz i Poitiers- Angoulême. Uczestniczyli w spotkaniach w ramach Dni Młodych w Diecezji, byli na Jasnej Górze razem z młodzieżą bełchatowskich parafii. Przeszli pieszo kilkukilometrową trasę z Kiedrzyna do Częstochowy. Włączali się w liturgię Mszy św., adorowali Najśw. Sakrament, prowadzili Apel Jasnogórski w ogrodach dziekańskich. Zobaczyli pantomimę „Syn marnotrawny”, mieli okazję skorzystania ze spowiedzi św., a także zwiedzili Muzeum regionalne w Bełchatowie i słynną kopalnię odkrywkową.

Jak wyglądały dni pobytu młodzieży uczestniczących w Światowym Spotkaniu Sercańskiej Młodzieży oraz w Dniach Młodych w Diecezji przedstawia galeria.

 

AS

 

 

{gallery}2016/pliszcz{/gallery}