Ks. Ryszard Krupa SCJ, pracujący w międzynarodowej wspólnocie sercanów w Berlinie zorganizował na terenie klasztoru i kościoła Bożego Ciała koncert znanego w Polsce księdza-rapera Jakuba Bartczaka z Wrocławia. Kameralny koncert nosił nazwę „Hip hop Hosanna”. Rapujący w sutannie ksiądz przyciągnął do sercanskiego klasztoru głównie młodych ludzi, którzy również próbowali, za zachętą gościa z Wrocławia, poruszać się w specyficzny dla hip-hopu sposób.

 

 

Hip-hop, czyli miejska kultura, powstał w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

 

 

-------------------------------------

Ks. Jakub Bartczak jest kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Ewangelizuje poprze muzykę hip-hopową. Rapował jeszcze przed pójściem do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2007 r. W październiku 2013 roku, ukazała się pierwsza oficjalna płyta ks. Bartczaka, zatytułowana "Powołanie", która przyniosła mu ogólnopolską popularność. Twierdzi on, że Hip hop jest narzędziem w głoszeniu Słowa Bożego, mówienia o Bogu, życiu, Kościele.

„Hip-hop jest taką formą wypowiedzi, że tak właściwie może niewiele różnić się od kazania. A nawet udaje się czasem  powiedzieć więcej, ciekawiej. Na kazaniu bywa, że wierni przysypiają, a tu razem ze mną np. śpiewają” – opowiada.

Jego teledyski mają setki tysięcy odsłon w Internecie. Jest jednym z pomysłodawców projektu ewangelizacyjnego "Wspólny Mianownik". Jest to projekt ewangelizacyjny, który tworzą dobrze znani polskiej publiczności raperzy chrześcijańscy: Tau, Bęsiu i ks. Kuba Bartczak. Głównym celem projektu jest promowanie Światowych Dni Młodych, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku, ale również budowanie więzi między młodymi ludźmi, czemu ma służyć wspólne i aktywne spędzanie wolnego czasu.

W jednym z wywiadów powiedział: „Muzyka to moja pasja, ale nie główne zajęcie. Zajmuję się przede wszystkim posługą i jestem mega szczęśliwym człowiekiem. Nie zamierzam robić muzycznej kariery, chcę być zwykłym księdzem na parafii”.

AS

 

 

 

Posłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=T0wTtg3t45M

https://www.youtube.com/watch?v=v2oQMVYNqQ4

https://www.youtube.com/watch?v=bJ8tso4vC-I