W miniony weekend (15-16 lutego 2020) w Salamance (Hiszpania) odbyło się III Spotkanie Rodziny Sercańskiej, które co roku gromadzi ludzi w różnym wieku, którzy pragną dzielić charyzmat naszego założyciela, ojca Dehona. Świeccy, zakonnicy, nauczyciele, studenci, młodzież ... około 120 osób zgromadziło się w seminarium, aby przeżyć dzień modlitwy, refleksji i zabawy.

W inauguracji spotkania uczestniczyli: ks. Mariano Gómez SCJ; przełożony prowincjalny ks. José Luis Munilla SCJ; radny generalny ks. Artur Sanecki SCJ oraz sekretarz generalny ks. Pedro Iglesias SCJ.

Ks. Mariano Gómez wskazał, że spotkanie to doskonały czas, aby spotkać się z Bogiem i z innymi ludźmi.

Przełożony prowincjalny ks. José Luis Munilla, podczas otwarcia zwrócił uwagę, że „w tym roku spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ mija sto lat obecności sercanów w Hiszpanii. To okazja, aby powrócić do naszej historii, ale także pomyśleć o teraźniejszości i rzucić się w przyszłość i patrzeć na nią z nadzieją”. Ponadto rzełożony prowincjalny podkreślił znaczenie świeckich, którzy od początku byli obok Sercanów: „dzięki nim nasza historia się spełniła”. Z drugiej strony ks. José Luis Munilla dodał, że w tym roku rozpoczyna się misja w Kolumbii. „To motywuje nas do dalszego rozwijania rodziny sercańskiej, w której wszyscy mamy swoje miejsce”.

Ks. Artur Sanecki, radny generalny, wskazał, że musimy rozszerzyć charyzmat sercański i podkreślił, jak ważna jest wspólnota świeckich w Hiszpanii.

Przełożony Generalny, ks. Carlos Luis Suárez SCJ, przesłał wiadomość wszystkim obecnym, wskazując, że „musimy mieć szeroko otwarte oczy, aby rozpoznać, jak dalej żyć. Zakonnicy sercańscy zawsze będą partnerami na twojej drodze”.

Ze swojej strony o. Pedro Iglesias, sekretarz generalny, mówił o charyzmacie sercańskim sięgając początków Zgromadzenia: „wszystko zaczyna się od Serca Jezusa. Wierzyć w Serce Jezusa oznacza wierzyć, że Bóg czuł i żyje tym, czego doświadczamy każdego dnia, i dlatego może nas kochać”. „Wynagrodzenie rodzi się poprzez dalsze wierzenie w drugiego, dając kolejną szansę. Uwierz w Serce Jezusa i zanieś to innym ”- zakończył Sekretarz Generalny.

Program spotkania

Dzień rozpoczął się duchową wędrówką szlakiem Serca Jezusa poprzez sztukę i zabytki Salamanki. Ci, którzy chcieli, mogli udać się na katechezę w parafii Matki Bożej Bolesnej. Po południu wszyscy udali się do Alba de Tormes, aby wziąć udział w warsztatach. Adoracja eucharystyczna zgromadziła całą rodzinę sercańską w kaplicy seminaryjnej.

III Spotkanie Rodziny Sercańskiej zakończyło się w niedzielę Eucharystią w parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie przełożony prowincjalny, o. José Luis Munilla podziękował wszystkim uczestnikom „z różnych miejsc w Hiszpanii, ale dziś Wszyscy jesteśmy tacy sami – powiedział – Wszyscy jesteśmy rodziną sercańską”. Zachęcał również każdego do słuchania swego serca.

Źródło: https://dehonianos.com/blog/encuentro-de-familia-dehoniana-2/