Region filipiński zorganizował spotkanie formacyjne dla swoich młodych proboszczów, których nazywają pieszczotliwie "Baby" Parish Priest. Każdy z nich ma doświadczenie duszpasterskie, także w charakterze wiceproboszcza, ale wiele spraw ciągle pozostaje dla nich nowością. "Być asystentem proboszcza jest jak siedzenie na przednim siedzeniu auta, ale to nie to samo, co być jego kierowcą" - powiedział jeden z uczestników.

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego "proboszcz jest własnym pasterzem zleconej sobie parafii, podejmującym pasterską troskęo powierzonąmu wspólnotępod władzą biskupa diecezjalnego. Powołany jest do uczestnictwa w posłudze Chrystusa, ażeby dla tejże wspólnoty wykonywał zadania nauczania, uświęcania i kierowania, przy współpracy także innych prezbiterów i diakonów oraz niosących pomoc wiernych świeckich" (KPK 519). Rola proboszcza jest podwójna: powinien być duszpasterzem, ale i administratorem, zawsze w imieniu biskupa miejsca.

Wiele diecezji organizuje specjalne konferencje i seminaria dla młodych proboszczów, aby byli właściwie poinformowani o ich obowiązkach i odpowiedzialności, jaką podejmują. Jedną z takich diecezji jest diecezja Novaliches, gdzie sercanie posługują w dwóch parafiach: San Lorenzo Ruiz w Quezon City i św. Rocha w Bagong Silang, Caloocan City.

Podążając za tym dobrym wzorem Region filipiński uwzględniając potrzeby swoich nowych proboszczów zorganizował podobne spotkanie. Początkowo było ono adresowane do tych współbraci, którzy są bezpośrednio zaangażowani w posługę duszpasterską w parafiach, ale ostatecznie zostało ono otwarte dla wszystkich członków Regionu. Spotkanie odbyło się w dniach 18-19 października 2016 r. w Domu o. Dehona w Manili. Pierwszego dnia ks. Rei Flores, kanclerz diecezji Novaliches przedstawił temat "Kanoniczne i pastoralne implikacje urzędu proboszcza". Następnego dnia ks. Antonio Labiaio, wikariusz ds. pastoralnych tejże diecezji, podzielił się swoimi uwagami nt. "Kościół parafialny: wspólnota wspólnot". Mówił także o zarządzaniu finansami parafii. Pierwszego wieczoru uczestników spotkania zaszczycił swoją obecnością ordynariusz diecezji Novaliches, bp Antonio R. Tobias, który przewodniczył Mszy świętej.

W spotkaniu uczestniczyli także misjonarze z Polski, m.in.: ks. Franciszek Pupkowski SCJ - przełożony Regionu, ks. Janusz Burzawa SCJ i ks. Jan Krzyściak SCJ.

Więcej zdjęć na stronie Regionu filipińskiego: scjphil.org