Ksiądz infułat Adam Kokoszka podczas odpustu parafialnego ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych ogłosił decyzję biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża o ustanowieniu drugim patronem tamtejszego kościoła św. Małgorzaty Marii Alacoque. Co to oznacza dla parafii?

- Święta Małgorzata Maria Alacoque jest mocno związana z rozwojem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, a do tej szczególnej misji wybrał ją sam Pan Jezus - przypomina sercanin ks. Bogusław Pociask, proboszcz parafii w Koszycach Małych, którą opiekują się księża sercanie.

- Księża sercanie mają na celu propagowanie kultu Serca Pana Jezusa i myślę, że obecność tutaj św. Małgorzaty Marii, ogłoszenie jej patronką tej świątyni w jakiś sposób pomoże nam w krzewieniu kultu Serca Pana Jezusa, w życiu duchem miłości i wynagrodzenia wobec Serca Zbawiciela - tłumaczy kapłan.

Ks. infułat Adam Kokoszka w czasie homilii podkreślał, że patron jest punktem odniesienia, wzorem do naśladowania, opiekunem, wparciem i wreszcie autorytetem, którego nie tyle trzeba, co warto słuchać i naśladować. Wybór patrona to wybór określonego programu życia.

- W przypadku św. Małgorzaty Marii Alacoque ten program w sposób bardzo obrazowy wyraża i streszcza jedno z objawień, podczas którego Pan Jezus umieszcza symbolicznie serce Małgorzaty w Swoim Sercu, niejako zanurza w samym źródle nowej miłości, a następnie już przemienione i jaśniejące oddaje św. Małgorzacie - mówił ksiądz infułat, przywołując także 12 szczegółowych zapewnień Pana Jezusa odnoszących się do czcicieli Jego Boskiego Serca.

Przekonywał, że w Sercu Jezusowym jest nadzieja dla świata, ratunek dla naszej Ojczyzny, ale także ukojenie, pokrzepienie i miłosierdzie w nim znajdują pojedyncze osoby i rodziny. Nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed 100 lat i z 3 maja tego roku, przypominając akty zwierzenia Polski i Polaków Sercu Jezusowemu i Matce Bożej.

Za przybycie do Koszyc Małych, przewodniczenie Eucharystii i ogłoszenie decyzji biskupa tarnowskiego o ustanowieniu św. Małgorzaty Alacoque drugą patronką świątyni dziękowali ks. infułatowi Adamowi Kokoszce przedstawiciele parafii. - Jest to dla nas bardzo ważne i dumni jesteśmy z tego - mówili, wręczając dostojnemu gościowi kwiaty. Ksiądz infułat z kolei złożył je przed obrazem patronki.

Już w trzecią niedzielę października parafia będzie świętować pierwszy odpust ku czci swojej drugiej patronki. Od dłuższego czasu w tym kościele w pierwsze piątki miesiąca były wystawiane do publicznego kultu relikwie św. Małgorzaty Marii. W tamtejszej świątyni znajduje się także duży witraż przedstawiający scenę objawienia Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w Paray le Monial we Francji.

Beata Malec-Suwara

Źródło: https://tarnow.gosc.pl/

Więcej zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego: https://tarnow.gosc.pl/doc/6371409.Kosciol-w-Koszycach-Malych-decyzja-biskupa-tarnowskiego-ma#Galerie