Historia sklepu z misją i biżuterii katolickiej Coriss zaczyna się od krzyżyka sercańskiego. Równoramienny krzyż z pustym sercem w środku to symbol, który jednoczy rodzinę sercańską na całym świecie.  

 

Pierwszym produktem sklepu z misją i symbolem, od którego wszystko się zaczęło, jest krzyżyk sercański. „Treścią, która kryje się pod tym znakiem, jest ukrzyżowana Miłość. Jezus, z miłości do człowieka, oddaje swoje życie na krzyżu. Oddaje je świadomie, z miłości, stąd obecne w krzyżyku serce” – podkreśla ks. Piotr Chmielecki SCJ, Zastępca Sekretarza Misji Zagranicznych i pomysłodawca projektu. Niewiele osób wie, że w Polsce do rozpowszechnienia tego znaku w formie medalika przyczyniła się mama młodego sercanina z Bełchatowa, która poprosiła jubilera o stworzenie krzyżyka z pustym sercem w środku. Miał to być wyjątkowy prezent z okazji ślubów wieczystych. Z czasem krzyżyk sercański stał się cegiełką misyjną.

Od tajfunu do sklepu

Sklep z misją powstał, aby wspierać misjonarzy w ich pracy. Idea pozyskiwania środków na misje ze sprzedaży krzyżyków sercańskich zrodziła się w obliczu tragedii na Filipinach. W 2011 roku tajfun Sendong dokonał ogromnych zniszczeń w Cagayan de Oro. Zginęło 1200 osób, a 9000 rodzin straciło dach nad głową. To właśnie wtedy ks. Andrzej Sudoł, zwrócił się z prośbą do Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów o pomoc w budowie nowej wioski, dla 600 rodzin.

Sekretariat Misji Zagranicznych nie dysponował pieniędzmi, aby włączyć się w pomoc ofiarom żywiołu i w budowę domów. Trzeba było znaleźć sposób, aby zebrać dodatkowe środki: „Wtedy przypomniałem sobie historię mojego kolegi z seminarium i pomyślałem, że krzyżyk sercański mógłby stać się cegiełką misyjną” – mówi ks. Piotr Chmielecki.

Z Filipin do Czadu

Tak rozpoczęła się współpraca z jubilerem z Bełchatowa, który stworzył pierwotyp krzyżyka sercańskiego. Okazało się jednak, że cena pojedynczego krzyżyka była zbyt wysoka, aby uzyskać realny zysk z jego sprzedaży, który potem mógłby trafić na misje. Wtedy jubiler zaproponował rozwiązanie: wytwarzanie krzyżyków ze starej, srebrnej i złotej biżuterii. Dzięki temu można było znacznie obniżyć koszty produkcji medalików. To był początek projektu Zbieramto.

W ramach projektu Zbieramto do Sekretariatu Misji trafiło do tej pory ponad 354 kilogramy srebra i prawie 5 kilogramów złota. Ze starej, niepotrzebnej biżuterii powstały krzyżyki sercańskie i inne produkty biżuteryjne sprzedawane w sklepie z misją. Ich sprzedaż pozwoliła na uzyskanie 1,5 miliona złotych na wsparcie misjonarzy w ich działaniach. ofiar tajfunu. Kiedy projekt na Filipinach został zrealizowany, zyski ze zbiórki biżuterii zostały przeznaczone na budowę studni głębinowych w Czadzie. Przez ostatnie 5 lat Sekretariat Misji Zagranicznych dzięki projektowi Zbieramto i darowiznom Darczyńców mógł sfinansować wybudowanie 150 studni w Afryce. Każda studnia to dostęp do czystej wody dla około 300 osób.

Coriss, czyli nowy rozdział

Biżuteria Coriss powstała jako kontynuacja sklepu z misją. Osoby noszące krzyżyk sercański tworzą wyjątkową społeczność, która należy do Sercańskiej Rodziny Misyjnej. „Zależało nam na dotarciu do większej grupy odbiorców i pokazaniu, że biżuteria katolicka też może być tworzona profesjonalnie. Nasza misja trwa i rusza w dalszą drogę. Chcemy nieść nowinę Bożej miłości i wspierać ludzi tam, gdzie konieczna jest pomoc” – mówi ks. Piotr.

Nazwa Coriss ma znaczenie symboliczne. Coriss to skrót pochodzący od dwóch słów: Cor Iesuss. Tłumacząc z języka łacińskiego, znaczą one dosłownie "Jezus, który cały jest sercem". Nazwa, podobnie jak każdy produkt tworzony pod marką Coriss, nawiązuje do wielkiej Miłości, jaką darzy nas Chrystus. Miłość ta była okupiona cierpieniem. Dlatego oprócz krzyżyków sercańskich powstał nowy znak, jakim jest serce i krzyżyk ze szramą, która symbolizuje przebity bok naszego Zbawiciela.

Misją Coriss pozostaje pomoc misjom. Zysk ze sprzedaży biżuterii przeznaczany jest na budowę studni głębinowych w pustynnym Czadzie, gdzie każda kropla czystej wody jest na wagę złota. W dalszym ciągu produkcja i dystrybucja biżuterii Coriss związana jest z akcją zbierania zbiórki zniszczonej srebrnej i złotej biżuterii. Stare srebro i złoto przekazywane do Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów trafia do firm jubilerskich, gdzie otrzymuje drugie życie. Tak powstaje biżuteria, której głównym przekazem jest: „Jezus Cię kocha i oddał za Ciebie życie na krzyżu”.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej ► coriss.pl!

 

Dorota Pośpiech,
Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów