- Bogu dziękujemy właśnie za tę szczególną obecność Przenajświętszej Dziewicy i Matki w znaku Matki Bożej Płaszowskiej. Chcemy, aby to miejsce było nawiedzane także przez innych, aby jego sława przekraczała granice parafii, nawet samego Krakowa, by ludzie tu zdążali pełni zaufania, że Ona pomoże, wesprze, da taką siłę wiary, że nawet w chwilach trudnych znajdzie się rozwiązanie dla problemów rodzicielskich i małżeńskich - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowej Matki Bożej Płaszowskiej, w czasie której ogłosił kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie diecezjalnym sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.

Metropolita podkreślił, że Matka Boża Płaszowska, czczona w parafii od dziesięcioleci w swym szczególnym wizerunku wskazuje wiernym Chrystusa, przypominając że tylko On prowadzi do zbawienia. Jezus objawia Boże miłosierdzie, którego dostąpią wszyscy ci, którzy za Nim pójdą. Arcybiskup zauważył, że na obrazie Jezus wskazuje swą matkę. – Jest to szczególna wymiana gestów. Ona wskazuje na swego Syna jako Zbawiciela, a On wskazuje na Nią, jako na wzór wiary i Matkę Kościoła, Matkę wszystkich wierzących – powiedział.

(...)

Przypominał, że Maryja staje przed wiernymi jako Matka Błogosławionego Macierzyństwa, a wszyscy ci, którzy uciekają się pod jej opiekę mogą cieszyć się błogosławieństwem ojcostwa i macierzyństwa. Stwierdził, że wielu ludzi łamie prawo Boże, w swym staraniu o potomstwo uciekając się do niewłaściwych technik. Wskazał, że należy wierzyć i swe problemy zawierzać Maryi. – Wiemy, że tu, w tej parafii jest wiele osób, które mają za co dziękować Matce naszego Zbawiciela, patrząc na własne dzieci, błogosławione jako Boży dar, dany byśmy mogli się cieszyć – powiedział. 

(...)

Po sumie odpustowej uroczystym dekretem ogłoszono erygowanie diecezjalnego sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Proboszcz parafii wyraził swą wdzięczność arcybiskupowi za podjęcie inicjatywy, dzięki której mogło się to dokonać. Zachęcił wszystkich, by zabrali różaniec nadziei Matki Bożej Płaszowskiej, który swym kolorem nawiązuje do jej szat. Poprosił o modlitwę, by kult Maryi w płaszowskim wizerunku coraz bardziej się szerzył.

Całość artykułu można przeczytać na stronie https://diecezja.pl/aktualnosci/matka-boza-plaszowska-ta-ktora-daje-nadzieje/