Dzisiaj, 20 lipca 2018 r., ks. Carlos Luis Suarez Codorniú SCJ, został wybrany na przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie; Dehonianie). Zastąpi na tym stanowisku ks. Carlosa Enrique Caamaño Martín SCJ, który został przełożonym generalnym w kwietniu br. po mianowaniu ks. Heinricha Wilmera SCJ, biskupem diecezji Hildesheim (Niemcy).

Urodzony na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania) w 1965 r. ks. Carlos Luis dołączył do sercanów w 1984 roku i został wyświęcony w 1990 roku.

Studiował filozofię i teologię w Salamance (Hiszpania) oraz w Caracas (Wenezuela). Ks. Carlos Luis posiada licencjat w dziedzinie nauk biblijnych zdobyty na Papieskim Instytucie Biblijnym (Rzym) i doktorat obroniony na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (Rzym).

Ostatnio mieszkał i pracował w Caracas (Wenezuela), gdzie uczy Pisma Świętego. Był także rektorem Instytutu Teologii Religijnej (ITER, Wenezuela) i dziekanem Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Andrés Bello (UCAB, Wenezuela).

Ks. Carlos Luis krótko pracował w Indiach, ale przez większość ostatnich 30 lat Wenezuela była jego domem. Jest to kraj, w którym ubóstwo i niepokoje społeczne wydają się rosnąć codziennie.

"Jesteśmy w kraju, który jest głęboko podzielony społecznie, politycznie i ekonomicznie" - powiedział ks. Carlos Luis w wywiadzie. "Z tego powodu pojednanie nie jest czymś, co musi nastąpić indywidualnie, ale czymś, co jest zadaniem dla społeczeństwa. Zadanie dla wszystkich, ale przede wszystkim dla nas. My [Dehonianie] nazywamy siebie "Sługami Pojednania". Zaczynając od Serca Jezusa, chcemy także zmienić serca ludzi, abyśmy mogli wszystko zmienić. "

Ks. Carlos Luis ma przed sobą sześcioletnią kadencję. Wybory odbyły się w Rzymie podczas 24. Kapituły Generalnej Księży Sercanów. Kapituła rozpoczęła się 14 lipca, a zakończy się 27 lipca. W następnym dniach delegaci wybiorą nową Radę Generalną, która pomagać będzie ks. Carlos Luis Suarez Codorniú SCJ w zarządzaniu Zgromadzeniem.