Ksiądz Józef Gaweł, sercanin z Tarnowa na czerwiec, miesiąc Serca Jezusowego, przygotował szkice poświęcone wyjątkowym i znanym apostołom kultu Bożego Serca, z których niektórzy bardzo mocno związani są z naszą tarnowską diecezją. 

Jeden z ciekawszych poświęca jezuicie, pochodzącemu z Wielogłów koło Nowego Sącza o. Józefowi Andraszowi. Ten znany z Dzienniczka siostry Faustyny jezuita najczęściej jest wymieniany w kontekście kultu Miłosierdzia Bożego, w czym miał ogromny udział, bo w okresie krakowskim był spowiednikiem siostry Faustyny Kowalskiej. Jednak był również ogromnym orędownikiem kultu Serca Jezusowego.

"Jego działalność apostolską można podzielić na trzy okresy. Pierwszy okres to dwudziestolecie międzywojenne, kiedy budowano polską państwowość. Drugi okres to czas II wojny światowej, kiedy okupacja hitlerowska wyrządziła Polsce wielkie straty materialne i duchowe. Trzeci okres to lata 1945–1963, kiedy Kościół był prześladowany przez władze komunistyczne i skazany na zniszczenie. W czasie tych trzech okresów jego życia zawsze miał świadomość, że Kościół jest fundamentem pomyślnej przyszłości narodu. Nigdy nie szczędził sił i zdrowia by mu służyć, i budować Królestwo Boże w naszej Ojczyźnie" - pisze o. Józef Gaweł.

Cały artykuł do przeczytania na stronie tarnowskiej edycji Gościa Niedzielnego: https://tarnow.gosc.pl/doc/6357245.O-Jozef-Andrasz-Przyjaciel-Serca-Bozego