W sobotę, 19 listopada 2016 r., mieszkańcy parafii pw. Chrystusa Króla w Southaven (USA) świętowali 50-lecie powstania ich parafii. Wśród uczestników tego święta znaleźli się m.in. bp Joseph Kopacz z Jackson, ks. Ed Kilianski - prowincjał amerykański, oraz współbracia, którzy niegdyś posługiwali w tej parafii: ks. Richard Johnston, ks. Pat Lloyd, ks. Bob Tucker, ks. Ed Zemlik i ks. David Szatkowski.

Parafia Chrystusa Króla powstała 13 marca 1966, jako misja parafii Najświętszego Serca w Walls. Siedemnastu katolików z Southhaven i Horn Lake zbierali się wraz z ks. Michael'em Monley, aby celebrować Mszę świętą w samochodowym domu aukcyjnym. W każdy weekend samochody ustępowały miejsca wiernym przybyłym na Eucharystię. Sytuacja ta trwała 3 lata.

W 1969 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Prace ukończono latem. Pierwszą Mszę w nowej świątyni odprawiono 27 lipca 1969 r. Głównym celebransem był ks. Howard Melzer. Poświęcenie kościoła miało miejsce w październiku tego samego roku, a dokonał tego bp Joseph Brunini. Przy kościele nie było jeszcze plebani, więc proboszcz zamieszkał w małym pokoju na zapleczu kościoła.

Parafia rozwijała się bardzo dynamicznie, zarówno jeśli chodzi o liczbę parafian, jak i działalność duszpasterską. Wraz z przybyciem do Mississippi dużej grupy migrantów z Ameryki łacińskiej do grafiku parafialnego wpisano Msze w języku hiszpańskim i dwujęzyczną (angielsko-hiszpańską).

W 2002 r. wbito pierwszą łopatę pod budowę nowego kompleksu kościelnego, w skład którego wchodziły budynki kancelaryjne, dom parafialny i katechetyczny.

Obecnie w parafii pracuje trzech sercanów: ks. Thi Pham (proboszcz), pochodzący z Polski ks. Zbigniew Morawiec i ks. Greg Schill.

Przeczytaj więcej na łamach DeSoto Times-Tribune