W dniach od 20 do 23 września 2017 r. przełożony generalny, ks. Heiner Wilmer SCJ, wraz z radnym generalnym, ks. Arturem Saneckim SCJ, wizytowali Dystrykt Fiński (FIN), zależny od Prowincji Polskiej. Pierwszy dzień wizytacji zacni goście spędzili w Turku, gdzie mieszka i pracuje przełożony Dystryktu, ks. Piotr Gębara SCJ wraz z ks. Josepatro Gier SCJ z Filipin. Pierwsze oficjalne spotkanie miało przybliżyć Generałowi ogólną sytuację pracy naszych współbraci w Finlandii. Po rozmowach osobistych ze współbraćmi nasi goście "posmakowali" saunę fińską.

W następnym dniu wizytacji, Ojciec generał wraz z ks. Arturem, udali się do Helsinek, gdzie przeprowadzili rozmowy osobiste ze współbraćmi ze wspólnot Tampere i Helsinki. Dzień był wypełniony rozmowami i dyskusjami nad naszym charyzmatem w konkretnych warunkach fińskiej diaspory.

Piątek z rana, trzeci dzień wizytacji, był przeznaczony na dalsze rozmowy, a w godzinach popołudniowych Ojciec generał spotkał się z miejscowym ordynariuszem, także sercaninem, bp. Teemu Sippo SCJ.

Wieczorem miała miejsce podniosła uroczystość, Msza świętej dziękczynna za 110 lat pobytu księży sercanów w Finlandii. Eucharystii przewodniczył biskup Teemu Sippo SCJ, a homilię wygłosił Ojciec generał. 

Po Mszy świętej wszyscy obecni w kościele zostali zaproszeni na mały poczęstunek do sali parafialnej.

Ostatni dzień wizytacji był podsumowaniem tych rozmów i dyskusji, a Ojciec generał dość szeroko nakreślił nowe perspektywy pracy i zaangażowania sercanów w Finlandii.

Wdzięczni ks. Heinerowi i ks. Arturowi za poświęcony nam czas, poprosiliśmy o błogosławieństwo na dalsze posługiwanie naszych współbraci dla Kościoła fińskiego.

[ks. Piotr Gębara SCJ]