We wtorek wieczorem przybył do wspólnoty sercańskiej w La Capelle (Francja) ks. Heiner Wilmer SCJ, Przełożony Generalny Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w towarzystwie ks. Artura Saneckiego SCJ, radnego Generalnego. La Capelle to drugi etap ich wizytacji kanonicznej. Wspólnota znajduje się w miejscu urodzenia o. Dehona, założyciela Zgromadzenia Księży Sercanów, urodzonego w La Capelle 14 marca 1843 roku. Liczy ona sześciu współbraci, zaangażowanych w duszpasterstwie parafialnym czterech sąsiednich parafii. La Capelle regularnie gości tych, którzy co roku idą śladami ojca Dehona i przybywają do La Capelle i Saint-Quentin, gdzie ojciec Dehon założył swoje Zgromadzenie w 1878 roku.

Ks. Józef Gąsik SCJ, przełożony wspólnoty La Capelle, jest proboszczem parafii „Notre Dame des Prés” i „Saint Thérèse en Thiérache”. Ks. Bernard Groux SCJ pomaga mu w tej pracy, będąc duchowym doradcą diecezjalnego zespołu duszpasterskiego. Ks. Władysław Ostrowski SCJ jest proboszczem parafii noszącej imię Założyciela "Czcigodny Leon Jan Dehon". Ks. Jerzy Sędzik SCJ jest proboszczem parafii "Pays de Guise - Matka Boska z La Salette" z 42 dzwonnicami. Wspomaga go ks. Antoni Osowski SCJ, były misjonarz z Afryki, jak wszyscy sercanie z La Capelle. Innym członkiem wspólnoty jest ks. Gérard Lapauw SCJ, kolejny były misjonarz z Kamerunu, który nadal świadczy usługi w domu zakonnym.

Podczas swojego pierwszego spotkania ze wspólnotą Ojciec Generał zapytał o organizację parafii, w której odbywa się praca religijna. W środę wspólnota La Capelle dołączyła do wspólnot sercanów w Brukseli i Saint-Quentin. Wraz z Ojcem Generałem i jego radnym, zakonnicy będą dyskutować o wyzwaniach, trudnościach i perspektywach na przyszłość obecności sercańskiej we frankofońskiej Europie.

 

Źródło: http://scjef.org/main/index.php/actualites/3573-le-superieur-general-bien-accueilli-par-la-communaute-de-la-capelle.html