W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2017 roku, w parafii pod wezwaniem błogosławionego Alojzego Stepinaca w Kutinskiej Slatinie (Chorwacja), gdzie od siedemnastu miesięcy działają Księża Sercanie, rozpoczęła swoje pielgrzymowanie po rodzinach parafii figura Matki Boskiej Fatimskiej.

Parafię prowadzi proboszcz ks. Andrzej Wośko SCJ. Parafia liczy ponad 1600 osób, prawie 500 rodzin. Oprócz kościoła parafialnego na terytorium parafii znajdują się jeszcze trzy kaplice i 5 cmentarzy. Kaplica świętego Józefa, kaplica świętej Heleny (5 km od kościoła parafialnego) i kaplica świętej Anny (3 km). W każdą niedziele w ciągu roku katechetycznego Ksiądz proboszcz ma trzy Msze święte. O 8.00 godzinie rano odprawia pierwszą Mszę w kaplicy pod wezwaniem św. Józefa, która oddalona jest od kościoła parafialnego ok. 6 km. Potem odprawia w kościele parafialnym pod wezwaniem błogosławionego Alojzego Stepinca o godzinie 10.00 i o godzinie 17.00. Na trzech niedzielnych Mszach świętych uczestniczy ok. 15% parafian. Jeśli do tego dodamy małe dzieci i wiele starszych osób to procentowo jest dużo w porównaniu z innymi parafiami.

Rodzina które pragnie przyjąć pod swój dach figurkę Matki Boskiej Fatimskiej z okazji 100-lecia objawień w Fatimie, musi się wpisać do książki nawiedzenia. Wybranego dnia ktoś z rodziny przybywa na Mszę świętą i zabiera ze sobą Figurkę, modlitewnik przygotowany do nawiedzenia, różaniec i formularz z Aktem poświęcenia rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi.

Rodzina zbiera się przy Matce Bożej i ma czas na modlitwę. Odmawia się wspólny różaniec, litanię ku czci Serca Maryi, litanię ku czci błogosławionego Franciszka i błogosławionej Hiacynty, modlitwę o kanonizację bł. Alojzego Stepinaca, litanię ku czci św. Jana Pawła II, modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, akt poświęcenia rodziny Sercu Maryi i na końcu odmawia modlitwę ku czci Michała Archanioła.

Drugiego dnia figurka Matki Bożej wraca do kościoła lub jest przekazywana następnej rodzinie. Na pamiątkę nawiedzenia rodzinie zostaje obraz Matki Boskiej Fatimskiej z pieczęcią parafii. Akt poświęcenia rodziny Sercu Maryi zostaje umieszony w parafialnym archiwum.

Nawiedzenie rodzin przez Matkę Boża ma za cel odnowienie duchowe parafian, podziękowanie Bogu za Maryjne objawienia w Fatimie przed stu laty, odmawianie przez rodziny codziennego różańca (przynajmniej jedną cząstkę), poświęcenie Sercu Maryi oraz praktykowanie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Data rozpoczęcia nawiedzenia została specjalnie wybrana, bowiem chcemy aby każda rodzina ofiarowała się Bogu przez Serce i ręce Maryi, podobnie jak był ofiarowany Syn Boży w świątyni. Takiej decyzji pomogły słowa Ewangelii z tego dnia: „A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu“ (Łk 2, 35), wierząc że tutaj leży początek nabożeństwa ku czci Serca Maryi.

Matko Najświętsza do Ciebie biegniemy, szukać pociechy bo we łzach toniemy.

Zlituj się zlituj, nad sierotami, Matko Fatimska, opiekuj się nami!

[ks. Andrzej Wośko SCJ]