Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam

Panie, Ty widzisz,, krzyża się nie wstydzę;

Krzyż Twój całuję, pod krzyżem uklękam,

Bo na tym krzyżu Boga mego widzę.

 

W poniedziałek 14 września 2020, obchodziliśmy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W naszej Prowincji mamy jedną parafię właśnie pod takim wezwaniem. Właśnie w Sosnowcu na Środuli parafia obchodziła swój odpust. Pod przewodnictwem księdza prowincjała ks. Wiesława Święcha SCJ, w obecności duszpasterzy parafii i wielu wiernych. Uświetniona obecnością grup parafialnych z pocztami sztandarowymi parafia celebrowała swoją mszę odpustową. Na końcu mszy odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem.

Zapoznaj się z galerią zdjęć: GALERIA

Nie tylko ta parafia obchodziła Święto podwyższenia Krzyża Świętego w specjalny sposób. W Lublinie w parafii Dobrego Pasterza również ten dzień celebrowano w specjalny sposób. Okazją do tego była odnowa Krzyża misyjnego. Na pewno w wielu momentach naszego życia, chcemy wziąć nasz własny Krzyż życia i nieść go z Chrystusem. Aby i nasz udział mógł choć w części „ulżyć” ciężarowi Krzyża Chrystusa. Być może i sama natura chce się do tego przyczynić, wyrywając jego małe cząsteczki, by stał się lżejszym. Jednak, my, patrząc z trochę innej perspektywy chcemy, by Krzyż ten był wytrzymały. Dlatego należało dokonać renowacji i uzupełnienia ubytków. A dokonawszy tego, właśnie w to święto, w obecności Relikwii Świętego Krzyża, można było uroczyście oddać się i ślubować na ten Krzyż. Spójrzmy na to oczami samej parafii:

Krzyż, który został postawiony na Golgocie jest znakiem naszej wiary. To najdroższa relikwia naszego Zbawiciela. Od Jezusowego Krzyża zaczął się nowy czas w dziejach ludzkości – czas łaski i czas zbawienia.

Nasz Krzyż Misyjny od dziesiątków lat mijaliśmy w drodze do parafialnej świątyni. Przypominał nam o miłości Boga do nas, ale również o łaskach, które otrzymaliśmy poprzez udział w Misjach Intronizacyjnych Najświętszego Serca Jezusowego.

Wystawiony na działanie zmiennych czynników atmosferycznych Krzyż Misyjny zaczął niszczeć. Dlatego w tym roku przyszedł czas na jego renowację.

Odnowienie Krzyża Misyjnego stało się okazją, by poprzez dwudniowe przygotowanie duchowe odnowić również naszą wiarę i przyrzeczenia wobec tego znaku naszego zbawienia.

Przygotowanie to przeprowadził ks. Wiesław Pietrzak SCJ, wieloletni misjonarz krajowy. Przypomniał nam on znaczenie znaku krzyża oraz to, czym dla każdego wierzącego Krzyż powinien być.

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w obecności wspólnoty Księży Sercanów oraz licznie zebranych wiernych, odnowiony Krzyż Misyjny został uroczyście poświęcony.

Czyniąc znak krzyża, lub przechodząc obok naszego Krzyża Misyjnego z odnowionym sercem dziękujmy Bogu za dar zbawienia dokonanego przez Jezusa na Drzewie Krzyża.

 

Zapraszamy do GALERII zdjęć.

 

My także, tak jak Maryja i apostoł Jan STALI po krzyżem, możemy stanąć i trwać wytrwale. Mimo doświadczeń i trudności. Mimo, że dźwigamy własny krzyż.

Bom znalazł w krzyżu to, com w szczęściu stracił;
Pokój i wiarę, miłość i nadzieję;
Ubogą duszę Tyś łzami wzbogacił,
Przystroił cierniem, który nie więdnieje.