Czy można się czemuś czy komuś poświęcić? Temu pytaniu a jednocześnie odpowiedzi towarzyszy postać Dobrego Pasterza. Okazją do zadania sobie tych pytań i zbliżenia się do tak kluczowej postaci był odpust w parafii sercańskiej w Lublinie, która za swojego patrona ma właśnie Dobrego Pasterza. Ten dzień, niedziela 25.04.2021, był również dniem modlitw o powołania jak i rozpoczęcie całego tygodnia modlitw o powołania. Z tego też powodu już od soboty towarzyszyli wiernym w czasie mszy ks. Franciszek Wielgut SCJ, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach, który głosił kazania, nawiązując do tych tematów dnia. Towarzyszyli mu klerycy sercańscy, którzy dawali świadectwo swego powołania.

Ksiądz kaznodzieja zaakcentował poświęcenie się Dobrego Pasterza, który jest gotów dać własne życie za nas, apelując o naszą gotowość do tego poświęcenia na Jego wzór. W ukazaniu tego szczególnego daru z siebie, który przyjmuje powołanie kapłańskie i zakonne, kaznodzieja przedstawił również sylwetkę ojca Jana Dehona, Założyciela Zgromadzenia Księży Sercanów. Jak sam mówi, zauroczony był tym niebywałym poświęceniem się ojca Dehona aż do złożenia dodatkowego ślubu żertwy.

Całość mszy świętej odpustowej, której przewodniczył ks. dziekan Adam Wełna, można zobaczyć na stronach parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie. Również tam można oglądnąć galerię zdjęć (► Zapraszamy do galerii; ► Retransmisja Sumy Odpustowej).

 

Te wydarzenia skierowują nas na przyjrzenie się tematowi powołań. Dla nas Sercanów również podstawowym tematem będzie spojrzenie na Serce Jezusa, które jest podstawą naszego charyzmatu.

Seria wideo przygotowana przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archi. Lubelskiej mówi również o powołaniu sercańskim.

 

W zakresie naszego sercańskiego powołania i charyzmatu Zgromadzenia jest Serce Jezusa jak również pasja ojca Dehona w życiu i odkrywaniu wielkiej Miłości jakie otwiera przed nami to Serce. W tym roku, 2021, mamy okazję przypomnieć sobie i na nowo przeżyć oddanie się Boskiemu Sercu jakie dokonało się 100 lat temu, kiedy Naród polski powierzył się Jego przemożnej opiece. Do tego niebywałego wydarzenia chcemy, jako Sercanie, czciciele Najświętszego Serca, dobrze przygotować. Z tego powodu w naszych wspólnotach są podejmowane różne inicjatywy. Np. we wspólnocie lubelskiej podjęto się serii dyskusji pragnących pogłębić naszą znajomość tego rozkochania się w Sercu Zbawiciela, Założyciela Księży Sercanów. Chcemy to zrobić w ciągu czterech spotkań poruszających następujące tematy: „Prawda i miłość były moją największą pasją” Dehon; Aby pasterz poznał swoje owce; Zaczynać od nowa – w obliczu zniechęcenia trudnościami; Ojciec Leon Dehon – człowiek wielkiej próby. Każde spotkanie ma obejmować Mszę św. z homilią o danej tematyce, wspólną dyskusję i adorację. Mamy nadzieję rozpalić tę iskrę charyzmatu i powołania naszego Założyciela w naszych sercach.

Ciągle możemy pamiętać o materiach duszpasterskich przygotowanych na tę okoliczność przez ojców Jezuitów, które otrzymał każdy ksiądz proboszcz ( Proponowane materiały). Jak również przygotowaną Nowennę dla Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa przez Siostrę Bernadetę – wizytkę, w której wykorzystano teksty ks. Józefa Gawła SCJ ( Nowenna przed Uroczystym oddaniem się Sercu Jezusa).

Wydana została również sercańska broszurka „Wszystko dla Ciebie, Najświętsze Serce Jezusa”, do użytku wewnętrznego. Może będzie pomocą (epubmobi lub pdf) do pogłębienia osobistej więzi ze Zbawicielem oraz otworzy nasze serca na miłość Jego Boskiego Serca.

Nasze przywiązanie do Serca Jezusowego i modlitwa o powołania będzie owocowało tymi ludźmi, którzy będą się zbliżali do ołtarza Pańskiego. Co możemy zobaczyć na całym świecie. (ZKH SCJ)

„Chrystus Dobry Pasterz, Hojny Pasterz wczoraj obdarzył nas nową grupą ministrantów. Po okresie przygotowań 6⃣1⃣ ministrantów (dziewcząt i chłopców) zostało przyjętych do Liturgicznej Służby Ołtarza. Dziękujemy Bogu, że mimo czasu pandemii otwiera serca młodych by mu służyli. Z najlepszym pozdrowieniami dla rodaków, przyjaciół i parafian, ks. Jan Krzyściak SCJ”. 🇵🇭 za: https://www.facebook.com/zbieramto