"Po 110 latach kapłani i bracia sercanie opuszczają Asten z nostalgią w sercu". Takie były słowa księdza proboszcza w Asten (Holandia), Piet’a Scheepers’a, na początku pożegnalnej Mszy św. odprawionej 20 stycznia 2019 roku. W kościele pełnym ludzi ze wszystkich pokoleń proboszcz podkreślił znaczenie, jakie mieli Dehonianie w rozwój życia lokalnego Kościoła. "Zalety Zgromadzenia Księży Sercanów muszą być dostrzegane przede wszystkim na poziomie poszczególnych kapłanów i braci. Społeczna wrażliwość sercanów, często wywodzących się z wiejskiego środowiska, zaznaczyła życie kościelne, nie tylko w Asten, ale i jego okolicach. Być blisko ludzi, mieć bliskie relacje z nimi na zasadzie równości, to tak naprawdę jest cechą sercanów".

‎ Po odwołaniu się do osoby założyciela o. Dehona i jego poszukiwanie równowagi między duchowością a praktycznym zaangażowaniem, proboszcz Scheepers przypomniał początki obecności dehoniańskiej w Asten. "W roku 1908 kapłani Najświętszego Serca Pana Jezusa otworzyli nowicjat w Asten, w którym formowało się około 1000 młodych ludzi, którzy następnie udali się na misje: Kongo i Kamerun w Afryce, Argentyna, Chile i Brazylia w Ameryce Południowej, Indonezja w Azji. Pracowali również w krajach europejskich, takich jak Finlandia, Anglia i Niemcy, wielu pozostało w Holandii w celu nauczania i pracy duszpasterskiej, kiedy kryzys życia kościelnego pojawił się w latach 60. i 70., a powołania do życia zakonnego zmalały, nowicjat Asten został przekształcony w dom wspólnoty dla starszych sercanów...

‎ Jesteśmy tu z mieszanymi uczuciami, ponieważ skończyła się pewna epoka... W głównym ołtarzu naszego kościoła można zobaczyć obraz Najświętszego Serca. Jest to pamiątka po naszych Ojcach i Braciach Najświętszego Serca, ale także zaproszenie do pójścia w ich ślady i wyrażania wdzięczności każdemu z nich.

‎ Dziękujmy za dobro, które zostało uczynione; dzięki za wszystko, co zostało wykonane. Dziękuję za całą waszą przyjaźń, wasze zaangażowanie i serdeczność. "

Pastor Pieter Scheepers

Źródło tekstu http://dehon.it/
Fotografie