Opol. Wioska w pobliżu Cagayan do Oro na Filipinach. To w niej stanęło 600 nowych domów, w tym 20 z „sercańskich” pieniędzy. Mieszkają w nich rodziny, które straciły dach nad głową podczas tajfunu Sendong. W Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia powstało także przedszkole. To niezwykle ważne miejsce – w filipińskich rodzinach zazwyczaj jest kilkoro dzieci, a przedszkole zapewnia im całodzienną opiekę, podczas gdy rodzice pracują. 6. grudnia 2016 r. budynek został poświęcony. 

Najskuteczniejsza w walce z biedą jest edukacja, dlatego gdy udzieliliśmy już pomocy humanitarnej ofiarom tajfunu, postanowiliśmy zadbać o edukację najmłodszych Filipińczyków. Dzięki hojności naszych Darczyńców przedszkole zostało wybudowane i od października odbywają się w nim zajęcia. Maluchy codziennie mogą uczyć się w nim m.in. języka angielskiego, który jest przepustką do dalszej nauki np. na uniwersytecie. Rodzimy język bisaya umożliwia porozumiewanie się tylko w obrębie własnej wyspy i wykonywanie gorzej płatnych zawodów.

Poranna porcja ruchu i muzyki

Dwie grupy przedszkolaków (starsza i młodsza) rozpoczynają codziennie zajęcia w przedszkolu o godz. 8.30. Rano jest gimnastyka i śpiewanie – w języku bisaya lub po angielsku. Potem rozpoczynają się lekcje. Jak relacjonuje Karolina Mankiewicz, sercańska wolontariuszka przebywająca od października na Filipinach, nauczycielki podczas zajęć używają języka angielskiego naprzemiennie z rodzimym bisaya. Pod ich okiem maluchy poznają literki, uczą się czytania i pisania. Po angielsku prowadzi dla nich zajęcia także Karolina, a do tego przygotowuje gry i zabawy.

Gwiazdki, choinki i świąteczne piosenki

Obecnie w przedszkolu trwają intensywne przygotowania do Bożego Narodzenia. Dzieci mają już próby przed tzw. Christmas Party, na którym będą śpiewać m.in. „O, Christmas tree”, „The angels sing” czy „Hush there`s a baby”. Piosenkom towarzyszy pokazywanie, które pomaga utrwalić nowe angielskie słówka oraz, co widzimy na zdjęciach, specjalnie przygotowane stroje.

Misja: utrzymanie

Mieszkańcy Wioski otrząsnęli się już po dramacie tajfunu  i starają się prowadzić normalne życie. Przedszkole zostało wybudowane, a dzieci mogą spędzać w nim dużo czasu na nauce i zabawie. Obok przedszkola stanął nawet mały plac zabaw z huśtawką i zjeżdżalnią. Rodziny z Wioski, mieszczące się całe w jednym, niespełna trzydziestometrowym kontenerowym domu, żyją bardzo skromnie i nie stać ich na wpłacanie dużych kwot co miesiąc, tak by pokryć kosztu pobytu dziecka w przedszkolu. Dlatego dla nas przedszkolne wyzwanie wcale się nie kończy – teraz zależy nam na utrzymaniu go i wsparciu finansowym jego funkcjonowania, by jak najbardziej odciążyć rodziny z Wioski. Tak bliska wielu Darczyńcom „adopcja na odległość” w Sekretariacie Misji Zagranicznych Księży Sercanów jest właśnie adopcją przedszkolaka z Opol. Wpłaty naszych Ofiarodawców przeznaczane są na pokrycie kosztów utrzymania budynku przedszkola, zakup niezbędnych materiałów edukacyjnych, opłacenie wynagrodzeń dla pracowników oraz zapewnienie dzieciom pełnowartościowego posiłku.

Źródło: http://zbieramto.pl/przedszkole-w-opol-wybudowane-otwarte-i-poswiecone/

Fot. Karolina Mankiewicz