Trwają przygotowania do 24. Kapituły Generalnej Zgromadzenia Księży Sercanów, która ma się odbyć w Rzymie w lipcu 2018 r. Członkowie Komitetu Przygotowawczego, zwołanego w zeszłym tygodniu przez Zarząd Generalny, zakończyli swoje pierwsze spotkanie. W ciągu dwóch dni intensywnej pracy przygotowano projekt programu i zadecydowano o wielu kwestiach logistycznych.

W ubiegłą środę, 25 kwietnia 2018 r., komitet, w skład którego weszli ks. Oliviero Cattani SCJ (ITS), Fr. Juan José Arnaiz Ecker SCJ (ESP) i ks. Levi dos Anjos Ferreira SCJ (GER), przedstawił swoją pracę Zarządowi Generalnemu. Dwutygodniowy okres Kapituły dzieli się na trzy części: czas rozeznania i dyskusji, moment wyborczy i czas poświęcony na wskazanie wytycznych dla nowego zarządu.

"Przygotowujemy się do bardzo ważnej Kapituły, która ma potrwać dwa tygodnie, a niektóre elementy obecne w poprzednich Kapitułach, nawet jeśli są znaczące i piękne, muszą zostać pominięte" - powiedział ks. Oliviero. Pierwszą część poprzedzi refleksja przygotowana przez s. Niclę Spezzati, ASC, podsekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Siostra Nicla jest znana wśród Sercanów dzięki analizie, którą przygotowała na zeszłoroczne seminarium teologiczne w Yogyakarcie (Indonezja). Początkowa faza obejmować będzie raporty o stanie Zgromadzenia z Generalnej Administracji i Generalnego Ekonoma. W kolejnych dniach uczestnicy Kapituły przedstawią raporty kontynentalne.

Po południu 19 lipca 2018 r. odbędą się pierwsze głosowania na nowy zarząd generalny. Mamy nadzieję, że nowy przełożony generalny zostanie wybrany do 20 lipca. Nowy przełożony generalny ma prawo stać się członkiem tej Kapituły. Jeśli sercanin, który zostanie wybrany na Przełożonego Generalnego, nie jest obecny na Kapitule "kapituła po prostu przerywa prace, dopóki wybrany współbrat przyjedzie do Rzymu" - powiedział ks. Oliviero.

Po wybraniu Przełożonego Generalnego kapituła przystąpi do wyboru Radnych Generalnych.

Przerwa zaplanowana jest na niedzielę, 22 lipca. Następnie obecna administracja generalna przedstawi wytyczne dla różnych sektorów Zgromadzenia. Będzie to odpowiedni moment do dyskusji grupowej, aby rozwinąć wytyczne dla nowego zarządu.

Wcześniej ważnym momentem pod koniec Kapituły była prywatna audiencja u papieża. Ponieważ jednak Kapituła odbywa się poza czasem, w którym zwykle odbywają się ogólne i prywatne audiencje, najprawdopodobniej nie będzie to możliwe.

Zakończenie Kapituły zaplanowano na południe 27 lipca, chyba że członkowie Kapituły postanowią inaczej.

Wszyscy, którzy są częścią Rodziny Sercańskiej, mają obowiązek poprosić Ducha Świętego, aby zstąpił na nas i odnowił nas w naszej podróży z otwartym sercem i umysłem.

 

Tekst oryginalny na stronie generalnej Zgromadzenia www.dehon.it

English

Italiano