W niedzielę 29 października 2016 r. w parafii pw. św. Piusa X w miejscowości Ngoya (Kamerun) dziewięciu współbraci złożyło swoje wieczyste śluby zakonne. Pośród nich dwóch z prowincji kongijskiej (RDC), dwóch z dystryktu indyjskiego (IND) i pięciu z prowincji kameruńskiej (CMR).

Olbrzymie dystanse jakie musieli pokonać ich bliscy, rodzina i przyjaciele, nie z niechęciły ich i z radością wzięli udział w tej ceremonii. Międzynardowość naszego Zgromadzenia była widoczna nie tylko dzięki dwóm profesom z Indii, ale także za sprawą obecności dwóch innych współbraci (McQueen Winston i Jojappa Chinthapalli), którzy w ten sposób chcieli okazać bliskość całego Dystryktu indyjskiego. Na ich twarzach malowała się radość, że mogą towarzyszyć swoim braciom w tej ważnej chwili. Równie wielka radość była widoczna na twarzach każdego ze współbraci, którzy tego dnia wypowiedzieli swoje 'tak' Chrystusowi ofiarując Mu resztę swojego życia.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył przełożony prowincji kameruńskiej, ks. Jean- Marie Signé SCJ. Po proklamacji Ewangelii profesi na ręce Prowincjała wyrazili swoją wolę oddania się Chrystusowi. W homilii Ksiądz prowincjał podkreślił znaczenie i powagę zakonnych ślubów. "Każdy z nas został ofiarowany Bogu w sakramencie chrztu, lecz poprzez profesje zakonną jesteśmy ponownie konsekrowani i oddajemy się Bogu do dyspozycji. Kto składa zakonne śluby podobny jest do dwóch uczniów Jana, którzy go słuchali i "śledzili", aby zobaczyć gdzie mieszka (por. J 1, 35-40). Oni (mający złożyć sluby zakonne) od dnia swojej pierwszej profesji aż do dzisiaj odkrywają Chrystusa i zdecydowali się porzucić wszystko, aby z Nim spełnić resztę swojego życia" - mówił. I kontynuował: "Podjąć na seri rady ewangeliczne w świecie, który ma pragnie przyjemności, władzy i posiadania, może się wydawać czymś przeciwnym aktualnie dominującej kulturze. Poprzez ślub czystości zakonnicy pragną podobać się Bogu. Przez ślub ubóstwa wyrażają swoją przynależność do innej rzeczywistości uwalniając się od dóbr doczesnych. W ślubie posłuszeństwa składają w końcu całe swe życie w ręce Pana, aby podjąć się misji, do której Bóg ich posyła za pośrednictwem przełożonych."

Po Mszy świętej wszyscy stawili się do wspólnego zdjęcia, aby uwiecznić to wielkie wydarzenie. Cała ceremonia została przygotowana przez wspólnotę Domu Ojca Dehona. Po wszystkim był czas na radość, życzenia i gratulacje, nim nowi profesi zostaną rozesłani do swoich nowych zadań w Zgromadzeniu.

ks. Hervé Ndeffeu Fogang SCJ

Więcej informacji na stronie generalnej Zgromadzenia www.dehon.it

English

Italiano