Czterdziestu młodych ze wspólnoty młodzieży sercańskiej (HDM) z parafii Trnovcica i Kutinska Slatina, razem ze swoim ojcem duchownym ks. Andrzejem Wośko, sercaninem, spotkało się z biskupem dziecezji Krk mons. Ivicom Petanjkom OFMCap, w tutejszej katedrze w sobotę 30. września 2017. roku.

Najpierw sekretarz biskupa Ks. Sasza Ilijić przedstawił młodzieży osobę slugi Bożego Antoniego Mahnića, biskupa diecezji Krk w latach 1897 – 1920, a następnie swoje słowo do młodzieży skierował obecny biskup Ivica Petanjak.

Biskup wyraził radość z tego że są jeszcze ludzie młodzi, którzy są zafascynowani Jezusem Chrystusem, i którzy pragną iść jego drogą i pragną żyć według Ewangelii. Biskup zachęcał młodzież aby żyli swoją wiarę i aby tą wiarę nieśli tam gdzie się znajdują: do szkół, na fakultet, a dziś i jutro do pracy. Potrzebne jest aby się włączali do różnych stref życia – podkreślił biskup dodając aby włączali się do polityki jako wierzący katolicy i aby się nie wstydzili swojej wiary i aby żyli autentycznie. To jest pierwsza odpowiedzialność by budowali ten świat i to społeczństwo.

Biskup podzielił się z młodymi swoim rozmyślaniem i jednym „otkryciem“ do jakiego doszedł przygtowując kazanie jakie wygłosił w czasie uroczystości której przewodniczył w klasztorze ojców Benedyktynów na wyspie Rab gdzie przebywał dzień wcześniej.

Powiedzieł że życie każdego człowieka jest już zapisane na stronach Pisma świętego i że wystarczy brać Go do swoich rąk i czytać jako „drugą osobę“, a jak chcecie jak samego Jezusa Chrystusa.

Wyjaśnił to biorąc dla przykładu postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus która czytając Pismo święte znalazła sens swojego istenienia w 13. rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian, w Hymnie miłości: „ „Będę miłością w sercu Kościoła, mojej Matki.“ Druga postać jaką przytoczył Ks. biskup to św. Franciszek z Asyżu który swoje życie odkrył w dzień świętego Mateusza, słysząc tekst z Ewangelii w którym Jezus wysyła swoich uczniów aby szli, nauczyli i aby nie nosili ze sobą ani laski, ani torby… Franciszek zrzucił z siebie drogie ubranie, ubrał worek na siebie i opasał się sznurem, zostawiając wszystko, gdyż zrozumiał że to jest jego droga, jego życie. Tak samo było ze świętą Matką Teresą z Kalkuty, która rozpoznaje swoje powołanie w chorym który podobnie jak Jezus na krzyżu prosił: Pragnę!

Dlatego bym chciał abyście wy jako młodzi ludzie, intelektualcy, bierzecie Pismo święte do swoich rąk, przeczytacie kilka zdań i zaczniecie pytać. Pytajcie się co mi mówi Boże Słowo. Pragnąłbym abyście się odnaleźli w tych słowach. Może kogoś z was Pan Bóg wzywa aby był zakonnikiem, kapłanem, siostrą zakonną. Innych aby zawarli związek małżeński. Najważniejsze jest jedno; gdziekolwiek jesteście bądzcie prawdziwie chrześcianami, żyjcie od swojej wiary – zakończył biskup Ivica.

Spotkanie biskupa Petanjka z młodzieżą sercańską (HDM – Chorwacka Sercańska Młodzież) odbyło się w czasie ich trzydniowego odnowienia duchowego (29.9 – 1.10) na wyspie Krk jako przygotowanie do ROKU SERCAŃSKIEGO który rozpoczyna się na Pierwszy Czwartek miesiąca 5. października z okazji 175. rocznicy urodzin sługi Bożego Leona Dehona, 140. rocznicy założenia Zgromadzenia Księży Sercanów, 15. rocznicy działalności Sercańskiej młodzieży w Chorwacji oraz z okazji 25. rocznicy istnienia parafii pod wezwaniem Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbego w Trnovcicy gdzie w większości działa wspólnota HDM. Ten ROK SERCAŃSKI (5.10.2017 – 30.06.2018) będzie w znaku GODZIN ŚWIĘTYCH odprawioanych każdego Pierwszego czwartku miesiąca i w znaku nabożeństwa DZIEWIĘĆ PIERWSZYCH PIĄTKÓW MIESIĄCA. (Jelena Vuković) Ks. Andrzej Wośko, sercanin.

Więcej zdjęć na stronie Chorwackiej Sercańskiej Młodzieży (HDM)