Święcenia kapłańskie nie są wydarzeniem zbyt częstym. Można powiedzieć jest to prawdziwy rarytas. Choć w 2022 roku to już trzecie święcenia kapłańskie. Jednak jeżeli spojrzymy w historię Finlandii możemy zobaczyć, że niewielu rodzimych mieszkańców tej ziemi było święconych w ostatnich stuleciach. Biorąc pod uwagę Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego jest to drugi ksiądz pochodzący z tej części świata. Dlatego wydarzenie to jest nad wyraz wydarzeniem historycznym. Od 1997 polska Prowincja Księży Sercanów pełni opiekę nad Dystryktem pracującym w tym rejonie (więcej na ten temat i o pracy Sercanów w Finlandii można znaleźć w TYM artykule).

Święcenia miały miejsce 11 czerwca 2022 roku w kościele w Helsinkach popularnie nazywanym kościołem Maryi. Wtedy, kiedy w Polsce niektórzy księża, również pracujący w Finlandii, świętowali swoje jubileusze 25 i 50 lat kapłaństwa w Helsinkach rodził się nowy kapłan, dziś rozpoczynając swoją kapłańską drogę.

Na początku Mszy świętej ks. Rafał Czernia SCJ przełożony Dystryktu fińskiego SCJ przywitał zgromadzonych w kościele pw. Matki Bożej Wniebowziętej (Pyhän Marian kirkko) przybyłych na tę uroczystość. Przede wszystkim powitał księdza biskupa Teemu Sippo SCJ, z rąk którego przyjął święcenia diakon Martti Savijoki SCJ. Zostali przywitani również ks. Stephen Huffstetter SCJ, wikariusz Generalny Zgromadzenia, ks. Levi dos Anjos Ferreira SCJ zasiadający w zarządzie generalnym, ks. Stefan Tertünte SCJ nowy Prowincjał niemieckiej Prowincji SCJ gdzie obecnie studiuje przyjmujący dziś święcenia Martti. Słowa powitania zostały skierowane do wszystkich przybyłych księży, rodziny diakona Marttiego i wszystkich wiernych.

Gdy nadszedł moment prezentacji ks. Stefan Tertünte SCJ przełożony nowo wyświęcanego kapłana przedstawił biskupowi jego osobę zapewniając, że jest przygotowany do przyjęcia święceń. Zrobił to odczytując tekst w języku fińskim.

W swoim kazaniu ks. Biskup Teemu przedstawił zadania jakie przed nowym kapłanem stawia otrzymane kapłaństwo. Życzył, by Martti pamiętał ciągle, jak wiele łask i dobra daje ludziom poprzez sakramenty. Zachęcał do tego, by żył tak samo jak uczy innych. Z wielkim zadowoleniem zwrócił biskup uwagę na fakt, że po latach również wykształcony fiński kapłan w Freiburgu będzie mógł kontynuować w Finlandii duchowość sercańską.

W załączonym wideo z transmisji na żywo można oglądnąć cały przebieg uroczystości.

Na jej końcu nowo wyświęcony kapłan Martti Savijoki SCJ z drżącym głosem dziękował wszystkim za obecność i przygotowanie tej uroczystości. Szczególną uwagę poświęcił rodzicom, którzy mu pomagali w drodze poszukiwań wiary i powołania. Także Zgromadzeniu Sercanów, szczególnie w Niemczech we Freiburgu, które prowadziło go na drodze do kapłaństwa. Również podziękował biskupowi Teemu, który towarzyszył mu już od samego przyjęcia do Kościoła katolickiego poprzez wszystkie etapy poszukiwań i zadawanych pytań na które z cierpliwością otrzymywał odpowiedzi i wskazówki. Nie zabrakło podziękowań chórowi i wszystkim zaangażowanym w uświetnienie uroczystości święceń wspaniałą muzyką, podkreślając, że kiedyś sam był często zaangażowany w muzyczną oprawę liturgii.

ks. Zdzisław K. Huber SCJ