20 lutego w Pabo na północy Ugandy, na terenie parafii Niepokalanego Serca Maryi została otwarta szkoła podstawowa im. św. Pawła. Szansę na naukę otrzyma ok. 1200 dzieci z okolic dystryktu Amuru.

Odbudowa zniszczonej w czasach rebelii Bożej Armii Oporu (1986-2007) szkoły im. św. Pawła, to inicjatywa katowickiej fundacji SORUDEO Africa. Zrealizowanie projektu możliwe było dzięki wsparciu Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. - Dziękujemy wszystkim darczyńcom za serce jakie okazali dla naszej społeczności - mówi proboszcz parafii, ks. David Okullu.

Na uroczystości otwarcia szkoły zebrała się społeczność Pabo z licznie zgromadzonymi uczniami. Poświęcenia budynków szkolnych dokonał arcybiskup archidiecezji Gulu, do której należy Pabo, abp John Baptist Odama.

- To historyczny dzień, kiedy otwieramy tutejszą szkołę  – mówił abp Odama. - Chciałbym podziękować Polakom za hojność która wypływa z wiary i miłości do Boga oraz ludzi. Tej wiary Polaków uczyłem się od Jana Pawła II, kiedy w 1993 roku odwiedził Ugandę. I tą miłość do ludzi widziałem w tym papieżu – wspominał. - A teraz ludzie z Polski podarowali nam szkołę – dodał biskup.

Abp Odama wskazał, że szkoła „to podstawa rozwoju i przyszłość dla ugandyjskich dzieci”, zachęcając do kontynuowania relacji, jakie tworzą się poprzez dzieła pomocy. - Nazywamy to komunią. To duch Jezusa. Żyjemy w komunii, jedni z drugimi, jako Kościół. Trzymajmy tego ducha – dodał.

Odbudowa szkoły w Pabo to kolejny projekt w Ugandzie, obok odwiertów studni głębinowych i wspierania placówki medycznej przy franciszkańskiej misji w Matugga, realizowany przez fundację SORUDEO Africa.

Koszt ostatniego szkolnego projektu to ponad 240 tys. PLN. Fundusze zostały zebrane dzięki wsparciu Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Fundacja SORUDEO Africa wspiera również edukację dzieci w Tanzanii w ramach projektu „Weź mnie pod szydła”. Z kolei Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów  wspiera dzieła misyjne w rożnych rejonach świata. Zdjęcia z otwarcia odbudowanej szkoły, oraz odwiertów studni głębinowych na stronie Fundacji: sorudeoafrica.org / facebook.com/sorudeoafrica

 

 

Żródło: https://www.radioem.pl/doc/8111283.Szkola-od-serca-w-Ugandzie-odbudowana-dzieki-darczyncom-z-Polski