Jednym ze stałych punktów Telewizji Polonia jest nadawanie reportaży, filmów, wywiadów, które dotyczą Polaków mieszkających na całym świecie. Pan Błażej Pyrka wraz ze swoim współpracownikiem Marcinem Ziółkowskim zrealizowali już filmy poświęcone m.in. Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech oraz życiu Polaków w Estonii.

W ostatnich dniach maja zawitali oni również do Albanii, aby zrealizować tutaj film o historii Polaków w tym kraju. Chcą nakręcić materiał m.in. o prof. Stanisławie Zuberze oraz o współczesnych Polakach mieszkających w Albanii, których „osiedliła” tutaj miłość, rozkwitająca w małżeństwach polsko-albańskich lub będących tutaj jako misjonarze drogi neokatechumenalnej.

W realizacji filmu nie mogło zabraknąć oczywiście wątku polskich księży pracujących w Albanii, którzy byli tu często od samego początku po upadku komunizmu w tym kraju. Kamera filmowców zawitała także do Boriç i Madhe, gdzie pracują sercanie z Włoch oraz niżej podpisany z Polski.

Cztery dni intensywnej pracy w poznawaniu nie tylko rzeczywistości Polaka – księdza, żyjącego w Albanii, ale też wywiady z Albańczykami, uczestniczenie w uroczystościach w pobliskim Kopliku i wywiady z polskimi salwatorianami, wyjazdy w poszukiwaniu zwyczajnej Albanii z jej radościami i troskami. Wizyta z kamerą w przedszkolu i punkcie medycznym w naszej parafii. To wypełniło dni pobytu kamery Telewizji Polonia na terenie misji sercańskiej w Albanii.

Sami realizatorzy stwierdzili, że będzie niemożliwe zmieszczenie wszystkich wrażeń, spostrzeżeń w kilkudziesięciominutowym filmie, a był to dopiero początek ich albańskiej przygody.

Teraz czas realizacji, montażu i oczekiwania na premierę.

Ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ (Albania)