W ramach corocznej Pieszej Pielgrzymki Zagłębiowskiej, liczącej wiele grup z Sosnowca oraz okolic i wyruszających w różnych terminach z kilku miejsc, w dniach 23 – 25 sierpnia wyrusza grupa z dekanatu św. Jadwigi. Z tą grupą dekanalną połączona jest grupa sercańska - parafianie i przyjaciele sercańskiego Kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu.

Pielgrzymka dekanatu św. Jadwigi liczy zazwyczaj ponad 100 osób. Jak podkreśla ks. Tomasz Flak SCJ, proboszcz sercańskiej parafii: „Około połowa z nich to nasi parafianie i związane z nami osoby. Wcześniej pielgrzymowaliśmy odrębnie – jako sercańska pielgrzymka i ruszaliśmy od naszego kościoła parafialnego, by połączyć się z resztą pielgrzymów zagłębiowskich w Będzinie. Jednak około 4 lat temu podjęto decyzję na szczeblu dekanalnym, byśmy organizowali wspólną pielgrzymkę dekanalną. W tym roku za pielgrzymkę z naszego dekanatu odpowiedzialny jest kapłan z parafii św. Joachima”.

Pątnicy sosnowieccy ruszają w tym roku z trzech miejsc: 9 sierpnia z Olkusza, 23 sierpnia z Będzina (z sercańskimi pielgrzymami) i 3 września z Jaworzna. 

Pielgrzymka, to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala oderwać się od codziennych spraw, zadań i problemów, skupić na tym, co naprawdę ważne. To także wyjątkowa okazja, aby poświęcić czas na refleksję, modlitwę, sakramenty. Doświadczenie trudu wędrowania bez zbędnych rzeczy, ograniczenie się do minimum własnych potrzeb, otwiera w umyśle i sercu nową perspektywę widzenia życia i wieczności. Klimat braterstwa, który udziela się wszystkim pątnikom, pomaga w nasłuchiwaniu bicia Jezusowego Serca w sobie, w bliźnim i w świecie.

Żywimy głębokie przekonanie, że sercańscy/zagłębiowscy pielgrzymi nie mogą się już doczekać tego wyjątkowego czasu. Serdecznie zapraszamy wszystkich niezdecydowanych, by zarezerwować czas na to wyjątkowe doświadczenie wiary. Zachęcamy do pielgrzymowania – fizycznie i duchowo oraz śledzenia relacji z tych wydarzeń. 

Biuro prasowe/DM