Metropolita krakowski oficjalnie ustanowił dziś kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej, Matki Błogosławionego Macierzyństwa.

Matka Boża Płaszowska jest tu czczona od dziesięcioleci, czczona w obrazie szczególnym, namalowanym według zasad sięgających jeszcze początków chrześcijaństwa. To Matka Boża Hodegetria, czyli ta, która wskazuje na Chrystusa jako drogę. Przypomina, że jest on tym, który prowadzi do zbawienia - uzasadniał swoją decyzję abp Marek Jędraszewski w trakcie Mszy św. odprawionej w świątyni przy ul. Saskiej 2.

- Jej życie, pełne wiary, było jednocześnie życiem Matki, szczęśliwej, że ma dziecko, że, mówiąc językiem współczesnym, może się realizować jako kobieta. Wszystko dlatego, że jej życie było uwielbieniem Boga Stwórcy, jednym wielkim potwierdzeniem tej prawdy, którą Bóg wyraził, stwarzając najpierw świat, a potem człowieka - jako mężczyznę i kobietę, aby żyli razem jako małżeństwo i by mogli cieszyć się potomstwem zrodzonym z ich miłości i widzieć w swoich dzieciach przejaw Bożego błogosławieństwa.  (...) Staje przed nami jako wzór błogosławionego macierzyństwa. Wiemy, że w tej parafii jest wiele osób, które mają Jej za co dziękować, patrząc na własne dzieci, błogosławione jako Boży dar. Bogu dziękujemy za tę szczególną obecność przenajświętszej Dziewicy i Matki w znaku Matki Bożej Płaszowskiej. Stąd chcemy, aby to miejsce stało się nawiedzane przez innych, aby sława tego miejsca przekraczała granice parafii i Krakowa, by zdążali tutaj ludzie pełni zaufania, że Ona pomoże - dodał metropolita.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: https://krakow.gosc.pl/doc/5917891.Krakow-W-Plaszowie-maja-sanktuarium

galeria zdjęć https://krakow.gosc.pl/gal/spis/5917893.Krakow-Inauguracja-sanktuarium-Matki-Bozej-Plaszowskiej