Wizytacja Kanoniczna! Tego właśnie określenia używał najczęściej bp Damian Muskus, który przybył w piękny niedzielny dzień do naszej stadnickiej parafii. Wizytacja, a więc nie tylko odwiedziny, ale także sprawdzenie, zobaczenie, posłuchanie, tego co jest rzeczywistością parafii i parafian.

Pobyt Księdza biskupa rozpoczęło się obrzędem, na który składają się: symboliczne przekazanie kluczy do kościoła, ucałowanie i pokropienie wiernych. Następnie odmówiona została modlitwa wstawiennicza za Biskupa, a On sam modlitwą kolekty z uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa po raz pierwszy modlił się w intencji parafii.

W czasie obrzędów przywitania głos zabrali przedstawiciele Rady Parafialnej oraz Ksiądz proboszcz, który na ręce Księdza biskupa złożył sprawozdanie z działalności parafii. Mszę świętą o godzinie 7.00 zwieńczyło błogosławieństwo dla wdów, wdowców i osób samotnych.

Godzina dziewiąta, to już czas młodzieży. Właśnie w tym dniu na ręce Księdza biskupa młodzież przygotowująca się do sakramentu Bierzmowania złożyła swoje deklaracje, które rozpoczęły ten czas. W podziękowaniu za Mszę świętą i w prośbie o błogosławieństwo, przedstawiciele młodzieży mówili o swoich radościach, ale i trudnościach dniach codziennego, przedstawiali swój trud kroczenia po ścieżkach wiary w ramach wspólnoty parafialnej.

Godzina jedenasta to święto małżeństw i rodzin. Przywitanie przez rodzinę słowami odwołującymi się do Adhortacji Apostolskiej "Amoris Leatetitia", ciepłe słowa w homilii i osobiste błogosławieństwo dla małżonków i rodzin, stanowiły swoistą całość, która ukazywała, że rodziny potrzebują Kościoła, a Kościół potrzebuje małżonków i rodzin.

Spotkanie i błogosławieństwo dla wspólnoty seminaryjnej, modlitwa za zmarłych na cmentarzu, odwiedziny chorych, posługa w konfesjonale i Nieszpory w kościele parafialnym to popołudniowe zaangażowania biskupa Damiana w naszej stadnickiej parafii. Wizytacja zakończona została Mszą świętą o godzinie 17.00, na której Ksiądz biskup, podobnie jak na pozostałych Mszach, wygłosił Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

W wygłoszonej homilii Biskup pokazywał celnika, jako wzór nie tylko modlitwy i przebywania w świątyni, ale miał on być typem postawy życiowej, która świadoma własnych ograniczeń stawia na Boga. Szczególnie mocno wybrzmiały także słowa, w których dziękował za otwarcie domów i serc na pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży. Jako odpowiedzialny za wiele spraw związanych z tym wydarzeniem miał ku temu szczególne powody i prawo.

Poniedziałek to barwna i radosna wizytacja w stadnickiej szkole. Dzieci, które prezentowały program poświęcony św. Janowi Pawłowi II, spotkanie z nauczycielami i w końcu wizyta w przedszkolu dopełniły wizytacji w naszej parafii.

         

Ps. Najlepsze podsumowanie wizytacji przez jednego z parafian: "No i niech mi teraz ktoś powie, że jak jest biskup, to musi być długo i nudno".

 

Ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ, wikariusz

FOTOGALERIA na stronie parafii www.stadniki.profeto.pl