Od 25 stycznia do 3 lutego 2018 roku, ks. Heiner Wilmer SCJ, Przełożony Generalny, w towarzystwie ks. Paulo Sugino SCJ, radnego generalnego, złożył wizytę kanoniczną w prowincji północnych Włoszech (ITS). To była bardzo miła i oczekiwana wizyta, która była dobrze przygotowana.

Było to 10 intensywnych dni, w których Ojciec Generał był w stanie wsłuchać się w głos wszystkich wspólnot i lepiej zrozumieć rzeczywistość tej prowincji. Wybrana metodologia - kilka spotkań ze wspólnotami wraz z możliwością indywidualnych rozmów - została oceniona pozytywnie, bo to pozwoliło na dotarcie do wszystkich; był to dobry sposób na kompleksowy przegląd prowincji.

Prowincja ITS jest dziś przedstawiana jako rzeczywistość o wielkiej historii, ale w ewolucji. Pomimo rosnącej średniej wieku i obecnego braku powołań, istnieje entuzjazm i chęć aktywności wśród najstarszych członków. Jest to prowincja, która opracowała dobry plan, umieszczenie życia braterskiego w centrum prowincji i jest świadoma swych możliwości.

Prowincja ITS znajduje się w fazie "redukcji" po długich latach ekspansji, nawet poza granicami Włoch. Zmiana rozmiaru jest "procesem twórczym", a nie "redukcją i cięciem dzieł i struktur".

Głównym wyzwaniem - oprócz starzenia się, braku powołań, związku pomiędzy prowadzonymi wielkimi dziełami a malejącą liczbą współbraci, nowych zadań w posłudze misyjnej ad intra i ad extra - jest wypracowanie struktury prowincji proporcjonalnej do jej członków. Nie chodzi o robienie rzeczy z przeszłością, ale o oferowanie bardziej twórczej wizji prowincji w obecnej sytuacji społecznej, kościelnej i liczbowej. Odwaga "odejścia" jest wyzwaniem, które wymaga uczciwego i "twardego" rozróżniania.

Zaproszenie Ojca Generała ma na celu utrzymanie charyzmatu sercańskiego w centrum naszej drogi. W centrum powinien być umieszczony Ojciec, który zbawia, z nabożeństwem do Najświętszego Serca (Ecce Venio), w komunii ze słabszą częścią ludzkości (Sint Unum) współpracować w rozwoju z Królestwo Bożego z trzech stron: ubóstwo, kultura, misje (Adveniat Regnum Tuum). Jest to "ponowne przemyślenie", które prosi prowincję ITS o odnowioną otwartość w Zgromadzeniu. Mamy zdolność i chęć dołączenia do nowych dzieł naszego Zgromadzenia, aby wzbogacić w ten sposób siebie i budować przyszłość Zgromadzenia.

[ks. Oliviero Cattani SCJ]

Tekst oryginalny na stronie generalnej Zgromadzenia www.dehon.it

English

Italiano