W dniach od 27 czerwca do 2 lipca w Pliszczynie k/Lublina odbyły się XXVIII Sercańskie Dni Młodych. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Wybieram Miłość”.

Przez blisko tydzień młodzież zgromadzona pod pliszczyńską wiatą w liczbie ponad 270 osób ze szkół podstawowych i szkół średnich podejmowała refleksję nad tym co znaczy „kocham”.

Młodzi pytają, czym jest miłość?

W wywiadzie dla Radia Profeto, ks. Jakub Kopystyński SCJ (odpowiedzialny za organizację SDMu), zapytany dlaczego wybrano taki temat przewodni odpowiedział, że pomysł aby zastanowić się nad tym czym jest miłość i co znaczy tak naprawdę słowo „kocham” został zaproponowany przez młodzież w sercańskim duszpasterstwie młodzieży. Jako ich duszpasterze nie mogliśmy tego zlekceważyć – podkreślał ks. Jakub.

W celu pogłębienia tematu zaproszono na Sercańskie Dni Młodych wielu znakomitych gości wśród, których należy wymienić bp Adama Baba, ks. Sławomira Knopika SCJ,  ks. Radosława Warendę SCJ, ks. Krzysztofa Satołę SCJ, s. Karolinę Dobosz SBDNP, Witka Wilka, Piotra „Tau” Kowalczyka, grupę „Wodzireje z Krakowa” oraz zespół uwielbieniowy Play&Pray. 

Wyjątkowa konferencja

Z dużym uznaniem spotkała się konferencja księdza biskupa Adama, który nie przeprowadził jej w klasyczny sposób wygłaszając przemówienie do młodych, ale przez ponad godzinę odpowiadał na pytania jakie zadawali mu publicznie uczestnicy zgormadzeni pod pliszczyńską wiatą. Następnie to on stawiał młodzieży pytania, na które mógł usłyszeć odpowiedzi od tych, którzy odważyli się podjeść do mikrofonu i wyrazić w słowach to co uważają. Taka formuła spotkała się z dużum uznaniem ze strony naszej drogiej młodzieży.

Kreatywnie i twórczo

Jak co roku nie zabrakło na Sercańskich Dniach Młodych możliwości udziału w rozmaitych warsztatach. Wśród nich należy wymienić warsztaty z gry na ukulele, wokalne i liturgiczne, warsztaty z malowania na szkle, sportowe i warsztaty psychologiczne.

Jubileusz Ruchu Sercańskiej Młodzieży

W tym roku Ruch Sercańskiej Młodzieży przeżywa 25-lecie powstania. W czasie Sercańskich Dni Młodych dołączyło do niego kolejne dziesięć osób, które poprzez złożone przyrzeczenia na ręce ks. Sławomira Knopika SCJ dały wyraz swojemu pragnieniu pójścia za Chrystusem i życia według sercańskiego charyzmatu. Z tej okazji nie mogło zabraknąć okolicznościowego torta, który pokroiły i rozdały uczestnikom zgromadzone na SDMie siostry zakonne!

Z Jezusem serce w Serce

W piątek, w przeddzień zakończenia Sercańskich Dni Młodych odbyło się nabożeństwo Eucharystyczne zatytułowane „Wybieram Miłość”. Poprowadził je ks. Krzysztof Satoła SCJ, a na jego zakończenie każdy z uczestników otrzymał osobiste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Pierwszy tydzień wakacji stał się dla młodzieży zgromadzonej w Pliszczynie na XXVIII Sercańskich Dniach Młodych czasem łaski i działania Boga w ich życiu, o czym dawali swoje świadectwo. Ponadto, w tym krótkim czasie stworzyli wspólnotę, pogłębli wzajemne relacje i nawiązali nowe znajomości. Spędzili czas kreatywnie i w wielkiej radości. Bogu niech będą dzięki za ten błogosławiony czas!

WO