Ponad 400 młodych wzięło udział w sercańskim czuwaniu młodzieży, które odbyło się w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na zorganizowane w Ostrowcu Świętokrzyskim ogólnopolskie spotkanie młodych przybyli chłopcy i dziewczęta z kilkunastu parafii prowadzonych przez księży sercanów na terenie całego kraju. Dołączyli do nich rówieśnicy z ostrowieckich parafii.

- Idea Sercańskiego Czuwania Młodych zrodziła się przed dwudziestu laty podczas spotkania młodzieży sercańskiej, które odbywa się zwykle w Pliszczynie koło Lublina. Młodzi sami zaproponowali, że chcą spotykać się częściej niż jeden raz w roku. Wtedy postanowiono, że organizowane będą jesienne i wiosenne Sercańskie Czuwania Młodych. Odbywają się one w miejscach, gdzie pracują księża sercanie. Dzisiejsze czuwanie rozpoczynamy w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a podsumujemy je w parafii św. Stanisława w Ostrowcu-Denkowie - poinformował ks. Adam Gucwa SCJ, proboszcz denkowskiej parafii.

W spotkaniu wzięli udział bp Krzysztof Nitkiewicz, Prowincjał Polskiej Prowincji Sercanów ks. Wiesław Święch SCJ oraz kapłani z dekanatu Ostrowiec Świętokrzyski.

Czuwanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i śpiewu. Następnie przedstawiono przybyłe grupy.

Kolejnym punktem była konferencja wprowadzająca, którą wygłosił ks. Dariusz Lewczak SCJ. Podkreślał on, że Pan Bóg pozostawia człowiekowi pełną wolność i to od nas zależy na ile oddamy serca Bożej miłości. Przypomniał także, że odkrycie i doświadczenie Bożego miłosierdzia mobilizuje do tego, by samemu stawać się miłosiernym.

Bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Ostrowca Świętokrzyskiego na miejsce ogólnopolskiego czuwania młodzieży objętej duszpasterstwem Księży Sercanów. Zaznaczył, że ufność w Boże Miłosierdzie  powinna być połączona z uznaniem własnej słabości i dążeniem do zerwania z grzechem.

- Można nie widzieć potrzeby Bożego Miłosierdzia kiedy czujemy się bez żadnej skazy czy też wyjątkowo mocni. Można również pogrążyć się w takiej desperacji, że zwątpimy w skuteczność jakiejkolwiek pomocy. To są dwa wielkie kłamstwa, którym nigdy nie możemy ulec. Owszem, mamy słabości lecz Bóg jest większy od jakiegokolwiek grzechu. Uwierzmy w to, zaufajmy Jezusowi i głośmy Boże Miłosierdzie wszystkim ludziom – powiedział biskup.

Po udzieleniu błogosławieństwa przez bp. Nitkiewicza, wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny, św. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćki do sercańskiej parafii w Ostrowcu-Denkowie, gdzie miała miejsce druga część czuwania.

ks. Tomasz Lis

 

Źródło: https://sandomierz.gosc.pl/doc/5511706.Zaufajcie-Jezusowi