Pogrzeb śp. ks. Kazimierza Sroczyńskiego SCJ odbędzie się w najbliższy wtorek (1 września) w Attalens (Szwajcaria). Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele parafialnym, a po niej nastąpi odprowadzenie ciała na miejscowy cmentarz.

Śp. ks. Kazimierza Sroczyńskiego SCJ i pogrążoną w żałobie rodzinę polecajmy w naszych modlitwach.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…


Jak to opisuje ks. Andrzej Sawulski SCJ:

W Szwajcarii w wieku 76 lat zmarł sercanin, ks. Kazimierz Sroczyński. W ubiegłym roku obchodził 50-lecie kapłaństwa.

      Pochodził z małej miejscowości Załęże k. Jasła (ur.18.08.1944 r.), gdzie rodzice Jan i Józefa mieli swój dom w pięknej dolinie Wisłoki. Tutaj też uczęszczał do szkoły podstawowej, a po I Komunii św. został ministrantem w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela wzniesionym w 1760 r. (wioska ma też nowy, murowany kościół)

      Do Zgromadzenia Księzy Sercanów wstąpił w 1958 r. i przez dwa lata przebywał i uczył się w małym seminarium w Stadnikach. Postulat i nowicjat miał w Pliszczynie, a uwieńczył go pierwszą profesją złożoną w 22 sierpnia 1961 r. Po uzupełnieniu wyksztalcenia w Tarnowie, a potem nauki filozofii i teologii w seminarium w Stadnikach, 13 czerwca 1969 r. przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie razem z ks. Józefem Kurkowskim i ks. Stanisławem Filipiakiem. Na parafii jako wikariusz we Florynce pracował zaledwie 2 lata, bowiem chciał być misjonarzem w Kongo. Udał się tam w październiku 1972 r. i był jednym z tych, który odwiedzał kaplice i miejsca w tzw. buszu. Wspólnie z innymi sercanami i wiernymi, w ciągu 13 lat pracy przyczynił się do powstania nowych kościołów i kaplic misyjnych.

     W 1984 r. z powodu problemów zdrowotnych zakończył prace w Kongo i osiadł w Szwajcarii, gdzie jako pierwszy polski sercanin włączył się w prace duszpasterską na placówkach prowadzonych przez Zgromadzenie. W 1987 r. w utworzonej w szwajcarskim Fryburgu wspólnocie terytorialnej, ks. Sroczyński został pierwszym przełożonym. Był nim także w latach 1996-99. Pracował wśród tamtejszej Polonii zostając duszpasterzem Polaków w tym kraju. W następnych latach był także ekonomem, radnym, a przede wszystkim duszpasterzem w parafii w Attalens, małej miejscowości w kantorze Fryburg liczącej ok. 3 tyś. mieszkańców. Zmarł w domu św. Józefa w 27 sierpnia br. w Châtel-Saint-Denis koło Fryburga. 

za: EcceNewsCor.pl

By poznać sytuację w jakiej pracował i ten misjonarz zachęcamy do zapoznania się ze stroną:

Misje Sercanów

En ce jeudi 27 août 2020, il a plu au Seigneur de rappeler à Lui son fidèle serviteur
 
Le Révérend

Père Kazimierz SROCZYNSKI

Missionnaire du Sacré-Cœur de Jésus


qui s'est endormi paisiblement, à l'âge de 76 ans, réconforté par les sacrements de l'Eglise et entouré des bons soins du personnel de la Maison St-Joseph à Châtel-St-Denis.

Font part de leur peine :

La Congrégation des Prêtres du Sacré-Cœur de Jésus;

Ses neveux Zdzislaw et Stanislaw, en Pologne;

ainsi que les familles parentes, alliées et amies.
  


L'équipe Pastorale St-Denis, à Châtel-St-Denis;

Le Conseil paroissial, le Conseil de Communauté et les paroissiens d'Attalens;

Ses amis Bénito et Nadia Estevez et sa famille de cœur.

En raison de la situation sanitaire, la cérémonie du dernier adieu aura lieu dans l'intimité de la famille et des proches. La distance sanitaire devra être strictement respectée et les participants se muniront d'un masque au cas où cette distance ne pourrait être respectée.

Le Père Kazimierz Sroczynski reposera dès ce samedi 29 août 2020 en la chapelle ardente du Châtelet à Attalens, où les visites sont libres jusqu'au mardi 1er septembre 2020 à 10 heures.

 

Relację z POGRZEBU ŚP. KS.KAZIMIERZA SROCZYŃSKIEGO SCJ W ATTALENS można przeczytać na stronach ►  ECCENEWSCOR