28 maja duchowieństwo i wierni Żytomierza pożegnali zmarłego nagle w Grodnie dwa dni wcześniej swego pasterza abpa Piotra Malczuka OFM.

 

 

Trumnę z ciałem zmarłego arcybiskupa diecezji Kijowsko-żytomierskiej umieszczono w katedrze św. Zofii, a Mszy św. przewodniczył emerytowany bp Jan Purwiński z udziałem współbraci abpa Malczuka z Zakonu Brani Mniejszych pracujących na Ukrainie. Wśród niosących trumnę do świątyni był ks. Ryszard Dziuba SCJ. Był również obecny abp Nikodem, ukraiński biskup prawosławny w Żytomierzu.

 

 

Podczas homilii bp Purwiński przypomniał sylwetkę zmarłego, podkreślając jego uśmiechniętą dla wszystkich twarz i prostotę życia. Jej świadectwem był położony na trumnie sznur noszony w Zakonie Braci Mniejszych (franciszkanów – bernardynów), z których wywodził się abp Malczuk.

 

 

Na drugi dzień tłumy wiernych żegnały swego ordynariusza w czasie mszy św. odprawionej na placu przed kościołem, a słowo do zgromadzonych skierował prowincjał franciszkanów Daniel Botwin, podkreślając duże zasługi zmarłego dla przywrócenia prowincji franciszkanów na Ukrainie.  Potem trumnę poniesiono wokół katedry i przez główną ulicę miasta do kościoła Franciszkanów pw. św. Jana z Dukli. Stąd karawanem odjechała do Kijowa.

AS