Oj dzieje się dzieje…

Niedziela 09 sierpnia 2020 obfitowała w wiadomości pielgrzymkowe i uroczystościowe. M.in. na Turbaczu i pielgrzymkowo w różnych parafiach.

 

Turbacz 2020

W pierwszym kolejności chcemy pokazać uroczystości na Turbaczu. Jak co roku kapliczka obsługiwana przez ks. Kazimierza Dadeja SCJ rozbrzmiewała modlitwami i śpiewami góralskimi. Ta niedziela zgromadziła wiernych na Mszę Św. w Kaplicy Matki Bożej Leśnej na Rusnakowej Polanie o godzinie 11.00, by zanieść modły o Ślebodę (wolność ludzi) w Święto Ludzi Gór. To już 40 spotkanie, które zgromadziło około 2000 ludzi. Pod przewodnictwem ks. Władyslawa Zazela – kapelana Związku Podhalan, które było gospodarzem wydarzenia, stanęło do koncelebry siedmiu księży. Trzech innych naszych współbraci ofiarnie służyło w konfesjonałach. W czasie mszy rozdano 800 komunii.

Dziękujemy księdzu Grzegorzowi Gąkiewiczowi SCJ za udostępnienie zdjęć. Dzięki temu możemy w tak piękny sposób zobaczyć to tak ważne święto.

 

Niedziela ta była również wielce pielgrzymkową.

Pamiętajmy o pielgrzymce naszej radomskiej „6tki”, która już idzie do Częstochowy.

► Relacje na stronach "Szóstki": http://www.pielgrzymka.scj.pl/kategorie/aktualnosci

► Zbiór relacji na stronach SERCANIE.pl: https://scj.pl/strony/piesza-pielgrzymka-radomska-na-jasna-gore---grupa-6-sercanska

► Oraz na relacje audio na stronach PROFETO: https://profeto.pl/kategorie/transmisje

 

Nasze parafie z Sosnowca i Kalisza informują o swoich pielgrzymkach do Matki Boskiej Częstochowskiej. Również nasza parafia w Bełchatowie informuje o zapisach do pielgrzymki, która pójdzie z Bełchatowa. Każda pielgrzymka próbuje dostosować się do restrykcji obowiązujących w czasie pandemii, realizując w różnych i innych formach to co przez lata biegło po swoich utartych i tradycyjnych torach.

 

Parafia Podwyższenia Krzyża w Sosnowcu:

Sosnowiecka pielgrzymka na Jasną Górę

W niedzielę 09. sierpnia rozpoczyna się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza. Uczestniczą tylko Kapłani pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Grzegorza Kaszaka.

Plan Pielgrzymki:

Msze św. będą transmitowane on-line na stronie http://pielgrzymka.sosnowiec.pl

 i pielgrzymkowym Facebooku.

09.08 godz. 8.30 Msza św. na rozpoczęcie w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Skuchy.

09.08 godz. 17.00 Msza św. w Bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu i apel pielgrzymkowy przygotowany przez Zespół Te Deum.

10.08 godz. godz. 17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Zbawiciela w Przegini i apel przygotowany przez Grupę Błękitną.

11.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i apel przygotowany przez Grupę Biało – Niebieską.

12.08 godz. 18.00 Msza św. w Par. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie - Borach i apel przygotowany przez Grupę Złotą.

13.08 godz. 14.00 Msza św. na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu.

13.08 godz.17.00 Msza św. w Par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej i apel przygotowany przez Grupę Czerwoną.

Zapraszamy Pielgrzymów i Kapłanów do udziału w tych nabożeństwach. Intencje składane przez pielgrzymów uczestniczących duchowo będą polecane w czasie Mszy świętych i codziennych nabożeństw (różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia).

Intencje można składać wysyłając SMS na nr 571 927 837, mail: pielgrzymka.sosnowiec@gmail.com lub poprzez księży Przewodników. Różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia będą transmitowane przez pielgrzymkowego Facebooka.

Pielgrzym Duchowy powinien się zapisać (imię i nazwisko) u przewodnika swojej grupy pielgrzymkowej, aby otrzymać Przewodnik Pielgrzyma, gdzie są umieszczone codzienne modlitwy i konferencje.

 

Parafia św. brata Alberta Chmielowskiego w Kaliszu:

W niedzielę, 9 sierpnia br., wyrusza 383 Kaliska, 29 Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Ze względu na pandemię i ograniczenia w możliwości fizycznego podążania na pielgrzymim szlaku serdecznie zapraszamy Was do duchowego włączenia się w tegoroczne pielgrzymowanie.

W Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu od 9 do 18 sierpnia, w godzinach od 19.30 – 21.00 odbywać się będą spotkania modlitewne prowadzone przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Pawła Nowackiego. Spotkania te będą na żywo transmitowane przez nasze diecezjalne media Radio Rodzina i telewizję Dom Józefa.

Zapewniamy Was o naszej modlitwie, w której będziemy pamiętać

o wszystkich duchowych uczestnikach pielgrzymki i jednocześnie o nią prosimy, by tegoroczna pielgrzymka przyniosła jak największe owoce dla dobra Kościoła Kaliskiego.

ks. Rafał Grzęda, Kierownik Pielgrzymki

 

 

Parafia NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie - Księża Sercanie:

INFORMACJE ORGANIZACYJNE O FORMIE PIELGRZYMOWANIA I ZAPISACH PIELGRZYMÓW Z GRUPY BIAŁEJ NA 127. BEŁCHATOWSKĄ PIELGRZYMKĘ PIESZĄ NA JASNĄ GÓRĘ 2020

 

Drodzy Pielgrzymi i Sympatycy Grupy Białej!

Nastał miesiąc sierpień 2020 roku, w którym już 127 raz weźmiemy udział w pierwszym pielgrzymowaniu z Bełchatowa na Jasną Górę. Z uwagi na wciąż trwającą pandemię koronawirusa tegoroczna pielgrzymka będzie inna, niż wszystkie dotychczasowe... W związku z zaistniałą sytuacją przekazujemy Wam poniżej najważniejsze na ten moment ustalenia i informacje o formie pielgrzymowania i zapisach na 127. BPP:

1) WYTYCZNE ABPA G. RYSIA - Nieco ponad miesiąc temu ks. abp Grzegorz Ryś wystosował do wiernych z archidiecezji łódzkiej list o pielgrzymowaniu na Jasną Górę w tym roku. Jest on dostępny pod adresem: https://www.archidiecezja.lodz.pl/…/list-ksiedza-arcybisku…/

Treść listu stała się wiążąca dla organizatorów pielgrzymek, które w te wakacje wyruszą z naszej archidiecezji do Częstochowy. Zgodnie ze słowami naszego metropolity w każdej pielgrzymce może wziąć udział max. 150 zdrowych osób w wieku 18 - 65 lat, z czego 100 osób będą stanowić sami pielgrzymi, zaś 50 osób - służby pielgrzymkowe. Co ważne, przyjęto w Bełchatowie, że nasza pielgrzymka NIE będzie miała charakteru sztafetowego (polecanego w liście), co oznacza, że we wszystkich dniach pielgrzymowania będzie uczestniczyć dokładnie 150 tych samych osób.

2) LIMIT OSÓB W BEŁCHATOWSKICH PARAFIACH - Na podstawie wspomnianych powyżej zaleceń księdza arcybiskupa ustalono, że w tym roku z każdej bełchatowskiej parafii będzie mogło udać się na Jasną Górę max. 17 osób. W przypadku naszej parafii w składzie tym wliczone będą także niektóre osoby zaangażowane w organizację pielgrzymki, które z uwagi na przyjęte podziały obowiązków nie mogły znaleźć się w części dla służb.

3) TERMIN PIELGRZYMOWANIA I POWROTY NA NOCLEGI - Nasza tegoroczna pielgrzymka będzie także skrócona w czasie i potrwa ona oficjalnie w dniach 22 - 24 sierpnia br. Nie będzie drogi powrotnej. Istotną informacją jest fakt, że każdego dnia pielgrzymi będą wracać na nocleg do Bełchatowa. O dojazd z miejsca zakończenia pielgrzymki w danym dniu do Bełchatowa oraz kolejnego dnia z Bełchatowa na miejsce startu należy zadbać we własnym zakresie. W dniach 22 i 23 sierpnia br. pielgrzymowanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 7:00 w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie, po czym pielgrzymi pojadą swoim prywatnym transportem na miejsce zbiórki. Z kolei 24 sierpnia br. pielgrzymka wystartuje o godz. 6:00 z miejsca zbiórki (bez udziału w porannej Eucharystii w Bełchatowie). Wejście 127. BPP na Jasną Górę planowane jest tego samego dnia ok. godz. 14:30. Kilka godzin później na szczycie jasnogórskim o godz. 19:00 zostanie odprawiona Msza Święta dla wszystkich pielgrzymek z archidiecezji łódzkiej, która zakończy oficjalnie nasze tegoroczne pielgrzymowanie.

4) ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ - W tym roku zapisy na 127. Bełchatowską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę odbędą się tylko i wyłącznie w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie. Rozpoczną się one od środy 5 sierpnia br. Zapisów można dokonać w kancelarii parafialnej przy ul. Kościuszki w dniach roboczych w godz. 9:00 - 11:00 oraz 16:00 - 17:30 oraz w soboty w godz. 9:00 - 11:00. W związku z tym, iż z każdej parafii w Bełchatowie może zapisać się max. 17 osób, obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". W celu podania swoich danych osobowych warto zabrać ze sobą do zapisów dowód osobisty. Opłata wpisowa na tegorocznej pielgrzymce wyniesie ok. 40 zł.

5) LISTA REZERWOWA GRUPY BIAŁEJ - Z uwagi na fakt, że nasza parafia NMP Matki Kościoła w Bełchatowie jest zdecydowanie największa i w ramach niej w ostatnich latach pielgrzymował najliczniejszy odsetek osób przyjęto, iż wszelkie niewypełnione miejsca w ramach 17 osób z innych bełchatowskich parafii w pierwszej kolejności zajmą chętni pielgrzymi z Grupy Białej. Dlatego też po obsadzeniu wszystkich 17 miejsc przeznaczonych dla naszej grupy będzie dodatkowo prowadzona tzw. lista rezerwowa Grupy Białej, z której po zakończeniu zapisów nasi pielgrzymi będą przenoszeni na formalną listę w celu uzupełnienia ewentualnych wolnych miejsc w ramach innych parafii w Bełchatowie. Z takimi osobami będziemy kontaktować się w późniejszym terminie.

 

Kolejne ważne informacje dotyczące przebiegu 127. Bełchatowskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę oraz spraw związanych z Grupą Białą, będziemy przekazywać na bieżąco w kolejnych dniach na Facebookowych fanpagach: GRUPA BIAŁA - Bełchatowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz Parafia NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie - Księża Sercanie, a także na naszej stronie parafialnej: https://sercaniebelchatow.scj.pl/

Pozdrawiamy serdecznie!

Sztab organizacyjny Grupy Białej.