Rozpoczęliśmy Adwent, a z nim nowy rok liturgiczny jak i nowy rok planu duszpasterskiego dotyczącego Eucharystii.
Celem tego planu jest pogłębienie znajomości znaczenia tajemnicy Eucharystii, która jest centrum naszego chrześcijańskiego życia.
Dla przypomnienia należy podkreślić, że jest to plan trzyletni i zaczął się w 2019 roku. „Trzyletniemu programowi duszpasterskiemu Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 towarzyszy hasło „Eucharystia daje życie”. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, proponują, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii, jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa” (opoka.news). Obecnie realizujemy jego drugą część.
Rok I (2019/2020)
Temat: Wielka tajemnica wiary
Motto biblijne: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał” (J 6,29)
Rok II (2020/2021)
Temat: Zgromadzeni na świętej wieczerzy
Motto biblijne: „[…] Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6, 32)
Rok III (2021/2022)
Temat: Posłani w pokoju Chrystusa
Motto biblijne: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).
Piękno liturgii
Jak podkreślił abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP, która jest odpowiedzialna za przygotowanie programu:
– W drugim roku realizacji programu (2020/21) będziemy chcieli skoncentrować się na sprawowaniu Eucharystii, stąd właśnie hasło: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy. – Chcemy pogłębić ars celebrandi, a więc to wszystko, co związane jest pięknem sprawowanej liturgii. Dlatego ważne także będzie usuwanie z przestrzeni sacrum Eucharystii tego, co desakralizuje, zaciemnia prawdę o niej – wyjaśnia.
Wielkie znaczenie – jak podkreśla – będzie miało również szerokie pogłębienie formacji liturgicznej samych kapłanów jak i osób zaangażowanych w parafialnych grupach służby liturgicznej. – Kościół w Polsce powinien zrobić wszytko, aby Eucharystia – liturgiczne zgromadzenie wokół Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – stawało się dla jej uczestników doświadczeniem wiary i rzeczywiście było spotkaniem z Osobą samego Chrystusa. Tego zadania nie jesteśmy w stanie zrealizować bez osobistej wiary i wiary wspólnoty Kościoła, która celebruje Eucharystię zgodnie ustalonymi normami, wyrażonymi chociażby we Ogólnym wprowadzeniu do mszału rzymskiego – podsumowuje metropolita katowicki (zobacz więcej na Misyjne.pl). Dla przypomnienia zobacz również ogłoszenie tego programu na stronach Konferencji Episkopatu Polski (KEP).
Nasz sercański program formacji ciągłej podsuwa nam propozycję wgłębienia się w teologiczno-duchowe dzieło ojca Leona Jana Dehona pt. Couronnes d`Amour – Koronki do Najświętszego Serca Jezusowego (Koronki Miłości), stanowiące fundament sercańskiej duchowości. Jakżeż te rozważania mogą się wpisać w rozmodlenie medytowanego tematu Eucharystii. „Tryptyk Koronki do Najświętszego Serca Jezusowego, ukazujący misterium Wcielenia, Męki i Eucharystii, odzwierciedla zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa, w którym uczestniczy cała Trójca Święta, będąca Bogiem Miłością (1 J), objawioną i darowaną człowiekowi w Sercu Wcielonego Słowa” (ks. Eugeniusz Ziemann SCJ, Wcielenie – Epifania Miłości Boga w Sercu Jezusa, Program formacji ciągłej na rok 2020, Wydawnictwo Księży Sercanów 2020, s. 6). Książki z rozważaniami do tych koronek można znaleźć na stronach naszego Wydawnictwa Dehon : Tom I: ► Wcielenie, tom II: ► Męka, tom III: ► Eucharystia.
Ciągle sobie uświadamiamy jak wielkim Cudem jest Eucharystia. Do tego tematu może nas przybliżyć film zrealizowany w naszej sercańskiej parafii w Bełchatowie pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary, przez grupę „Jezus szuka Ciebie” pod tytułem ► To jest bowiem Ciało moje.
To, że Cudem było, gdy Słowo Ciałem się stało, tak Cudem Cudów stało się, że jako Ciało zamieszkało na zawsze między nami w Eucharystii.