Dwudzieste urodziny "Talentu" stały się okazją do dwudniowego świętowania pod hasłem: "Radość i wdzięczność ludzi biznesu". Do Krakowa przyjechali przedsiębiorcy i pracodawcy z różnych stron kraju, którzy formują się na co dzień w ramach duszpasterstwa, by uczestniczyć w jubileuszu, ale także w XVI Pielgrzymce Przedsiębiorców.

30 listopada i 1 grudnia uczestniczyli w prelekcjach, debacie, panelu dyskusyjnym, wysłuchali też świadectw. Nie zabrakło czasu na rozmowy przy posiłkach i na bankiecie, ale największym spoiwem okazała się wspólnotowa modlitwa. W niedzielę Mszę św. w ramach pielgrzymki odprawił w bazylice Bożego Miłosierdzia abp Józef Kupny.

(...)

Podczas niedzielnej debaty w auli Jana Pawła II prelegenci przywołali wspomnienia z początków duszpasterstwa. Pierwsze spotkanie odbyło się 11-12 grudnia 1999 roku. Ale wszystko zaczęło się tak naprawdę w 1997 roku, kiedy przedsiębiorca Marek Świeży podczas przerwy obiadowej usłyszał w czasie transmisji telewizyjnej pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy te słowa:

Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem.

Wówczas mocno przejął się tą wypowiedzią Ojca Świętego i postanowił działać. Po wielu staraniach zrodziła się idea duszpasterstwa dla przedsiębiorców, które prowadzą księża sercanie.

Co ciekawe, o. Leon Dehon, założyciel Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, był prekursorem duszpasterstwa przedsiębiorców, napisał pierwszy na świecie swoisty katechizm przedsiębiorcy. Pierwsi sercanie natomiast pełnili funkcję kapelanów w fabrykach, a misja zgromadzenia, jak mówi konstytucja, zakłada szeroko pojętą działalność społeczną i propagowanie katolickiej nauki społecznej.

- Ksiądz Dehon przeprowadzał przez kilka lat systematyczne spotkania formacyjne dla przedsiębiorców z Saint-Quentin. Razem z przedsiębiorcą Leonem Harmelem pod koniec XIX w. organizował pielgrzymki świata pracy z Francji do Rzymu. Łącznie udało się pociągami przewieźć wówczas ok. 20 tysięcy ludzi. Dzięki tej inicjatywie papież Leon XIII miał okazję bezpośrednio spotkać się z robotnikami i poznać ich problemy. Ocenia się, że spotkania te dały impuls do przygotowania i ogłoszenia przełomowej dla społecznego zaangażowania Kościoła encykliki "Rerum novarum" z 1891 r. - opowiadał ks. Grzegorz Piątek SCJ z duszpasterstwa "Talent".

Cały artykuł można przeczytać na stronie krakowskiego wydania Gościa Niedzielnego: https://krakow.gosc.pl/doc/6015948.Duszpasterstwo-Talent-swietowalo-20-lecie-istnienia