W poniedziałek 5 października 2020 z naszej parafii w Krakowie Płaszowie, w Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa odbyła się transmisja Radia Maryja i Telewizji Trwam ze Spotkania Czcicieli Maryi w ramach poniedziałkowych spotkań Rodziny Radia Maryja.

O godzinie 16:30 Rodzina Radia Maryja spotkała się w salce przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po czym, o godz. 17:30 była możliwość uczestniczenia w programie słowno-muzycznym o naszym Sanktuarium. O godzinie 18:20 miała miejsce Msza święta, której przewodniczył ks. Zenon Siedlarz SCJ a homilię wygłosił ks. Krzysztof Zimończyk SCJ.

 

Drodzy i czcigodni bracia w chrystusowym kapłaństwie drodzy wierni płaszowskich parafii, droga rodzino Radia Maryja zgromadzona tutaj w tej świątyni, jak i za pośrednictwem Radia Maryja i telewizji Trwam. W dzisiejszy poniedziałkowy wieczór gromadzimy się z domu Matki, gromadzimy się Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Krakowie Płaszowie, w kolebce Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Polsce.

Rok temu nasz metropolita krakowski, dokładnie 13 października, ustanowił to Sanktuarium i wtedy powiedział, że wierni pragną, by słaba tego miejsca przekroczyła granice Krakowa a pielgrzymi mogli dostąpić to potrzebnych łask wypraszanych za wstawiennictwem Bogarodzicy.

Cieszymy się że właśnie dzisiaj to się spełnia, że za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam sława tego miejsca przekracza granice naszej parafii, przekracza granice Krakowa, dociera do każdego zakątka kraju, a także poza jego granice.

Z wiarą wysłuchaliśmy słowa Bożego. Chrystus z wysokości Krzyża, w godzinie swojej śmierci, zwraca się do swego umiłowanego ucznia wskazując na Maryję: „Oto matka twoja”. Od tamtej chwili Matka Boża stała się także naszą Matką. Dzisiaj z wielką miłością wpatrujemy się wizerunek naszej Matki, naszej Płaszowskiej Pani.

Wiemy, że obraz ten pochodzi aż z 15 wieku, że przybył do naszej świątyni 21 listopada 1931 roku i od tego momentu stanowi największy skarb tej świątyni, naszej parafii. Największy skarb płaszowskiej parafii i całego naszego Zgromadzenia Księży Sercanów.

Już prawie od 90 lat nasza Płaszowska Matka spogląda na nas z tego świętego wizerunku, a my spoglądamy na Nią. A jak na nas spogląda? Patrzy na nas zawsze z czułością, miłosierdziem, patrzy na nas zawsze z miłością. Matka Boża dobrze nas zna. Dobrze wie jakie są nasze radości i trudności, jakie są nasze nadzieję i nasze codzienne rozczarowania. Kiedy jesteśmy utrudzeni czy zniechęceni. Przygnieceni różnymi problemami. Kiedy nasze sprawy, w naszym codziennym życiu się komplikują. Wtedy my spoglądamy na Maryję i odczuwamy Jej spojrzenie i słyszymy w naszym sercu: odwagi synu, odwagi córko Ja ciebie wspieram, ja się tym zajmę.

Gdy odczuwamy ciężar naszych słabości, naszych grzechów, spoglądamy na Maryję. I Ta mówi naszemu sercu: wstań, idź do mojego syna Jezusa, w Nim znajdziesz przyjęcie. W Nim znajdziesz miłosierdzie i nową siłę do pielgrzymować dalej. I dziś Maryja spogląda na nas i mówi do każdego z nas, jakiekolwiek byłoby twoje życie, jakakolwiek byłaby twoja sytuacja moralna, zawsze możesz liczyć na mojego Syna. Zawsze możesz liczyć na Jego kochające i miłosierne Serce. Nie lękaj się, zaufaj Mu jeszcze raz. On pozwoli ci się podnieść i zacząć wszystko od nowa. Ma moc przywrócenia ci utraconego szczęścia. Spróbuj tylko na nowo odkryć wartość i piękno życia w stanie łaski uświęcającej. W stanie przyjaźni z Nim. Życia według zasad wiary i według Bożych przykazań. Podejmij walkę ze złem. Podejmij walkę z nałogiem, ze swoją słabością. Pamiętając, że szatan nigdy nie pokona mądrości i mocy mojego Syna Jezusa Chrystusa.

I w tej walce duchowej Matka przychodzi ci z pomocą. Daje ci w tej walce trzy miecze: 1) miecz modlitwy Różańcowej 2) miecz pokuty i 3) miecz postu. I wzywa cię, abyś ukrył się pod jej macierzyńskim płaszczem zawierzając jej całe swoje życie. Tak jak umiłowany uczeń, który pod krzyżem przyjął Matkę do siebie. Tak ty jesteś zaproszony, aby Maryję wziąć do swojego serca, do swojego domu, do swojego życia nawiązując z nią osobistą relację.

Wspaniała jest modlitwa, którą Możesz się posłużyć. Ta modlitwa to najstarsza modlitwa do Matki Bożej, była znana już w trzecim wieku. Możesz się nią posłużyć. Stanowi ona prawdziwy akt oddania się Maryi: Pod twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko.

Drodzy bracia i siostry. Nasza Pani po ostatniej renowacji jest sukienkach koloru zielonego. Kolor zielony to kolor życia, to kolor nadziei. Matka Boska w tym wizerunku jest tą, która daje nadzieję. Często przybywający do tego Sanktuarium modlą się na różańcu koloru zielonego, wierząc głęboko, że przed tym wizerunkiem Matki Bożej, wyproszą łaski w najtrudniejszych życiowych przeciwnościach małżeńskich i rodzinnych.

Ona jest matką nadziei. Jest matką nadziei przede wszystkim dla młodych małżeństw, które nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa. Przybywają więc do niej jako do Matki błogosławionego macierzyństwa i proszą z całego serca o uzdrowienie z niepłodności, dla której medycyna jest bezradna. Proszę o poczęcie i urodzenie upragnionego dziecka. I niejednokrotnie zostają tutaj wysłuchani. Co potwierdzają liczne świadectwa szczęśliwych małżonków przekazywane do tutejszych duszpasterzy, albo zamieszczane jako wpisy na stronie internetowej parafii.

Czytamy tam chociażby takie podziękowania: Matko Boża Płaszowska, Matko błogosławionego macierzyństwa, gorąco dziękujemy ci za cud narodzin naszego synka. Matko Boża, to za twoim wstawiennictwem na świat przyszła nasza córeczka Zuzia, za co w codziennej modlitwie składamy ci gorące podziękowania. Dziękujemy ci Matko za to, że za twoim wstawiennictwem szczęśliwie urodziłam Krzysia.

Uciekając się tutaj do mocy i wstawiennictwa Matki Bożej płaszowskiej w cotygodniowych środowych nowennach, wielu małżonków powstało tu ze swoich zwątpień, by cieszyć się błogosławieństwem ojcostwa i macierzyństwa. Wielu narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa jak ich małżonków oraz rodziców stojących wobec różnorakich problemów życiowych, w Centrum Zdrowia Rodziny „Domus Mater”, działający przy tym Sanktuarium, poprzez warsztaty, kursy, szkolenia otrzymało tu wsparcie i stosowną pomoc. W domu Matki, tam gdzie Maryja jest domownikiem, jest zawsze czułość jest ciepło i smak domu. Nie przemoże nas wzburzenie. Lęk nie odniesie tu zwycięstwa. Oblicze Matki płaszowskiej, Jej spojrzenie daje nam pokrzepienie i nadzieję. Jej dłonie okazują miłość. Jej płaszcz daje nam schronienie w chwilach życiowych kryzysów. Bogurodzico, dziękujemy Ci za Twoją szczególną obecność na płaszowskiej ziemi, że tutaj jesteś naszą Matką. Matką nadziei. Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach, że nie jest ci obce nic z tego co mieszka w naszych sercach.

Chroń nasze życie w Twoich ramionach. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Błagaj za nami u Boga, Ojca Miłosierdzia, aby ta ciężka próba się skończyła i żeby życie powróciło do normalnego biegu w pokoju.

Bądź wciąż nadzieją dla małżeństw przeżywających dramat poczęcia i narodzin dziecka. Obdarz nasze rodziny otwartością na życie i wzajemną miłość. Prowadź to sanktuarium i ich wiernych. Prowadź Zgromadzenie Księży Sercanów i opiekuj się wszystkimi jego apostolskimi dziełami. Prowadź Radio Maryja i Telewizję Trwam, bądź im siłą i wspomożycielką.

Zawierzamy się Tobie, która jaśniejesz na naszej drodze jako znak niezawodnej nadziei i pociechy. O Matko nasza Płaszowska, Panno Maryjo. Amen.

Zobacz transmisję: ► https://tv-trwam.pl/epg/audycja/prg.52173

Natomiast o godzinie 21:30 już w Radio Maryja można było wsłuchać się w rozmowy niedokończone nadawanym z tymczasowego studia, którego gospodarzami byli Księża Sercanie. Tematem tych rozmów był „Dar potomstwa oczyma medycyny i wiary” tak wpisujący się w działalność duszpasterską Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa.

Pani Agata i pan Mariusz Stańczukowie, rodzice a zarazem reprezentanci Polski w wioślarstwie. Pan Mariusz jest złotym medalistą mistrzostw świata, a pani Agata brązowym medalistą Mistrzostw Europy. W programie uczestniczy także pani magister Iwona Koprowska, instruktor i nauczyciel metod rozpoznawania płodności, doradca laktacyjny i diagnostyk alergii pokarmowej. Również program gościł pana Dr. n. med. Przemysława Binkiewicza, ordynator Szpitala w Pyskowicach, specjalista ginekologii i położnictwa, którego specjalizacją jest naprotechnologia. W programie wzięli również udział ks. Zenon Siedlarz SCJ, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ks. dr Włodzimierz Płatek SCJ, teolog, moralista, bioetyk, aktualnie dyrektor „Domus Mater”.

Ksiądz proboszcz wprowadził w atmosferę bycia w tym tak specyficznym Sanktuarium błogosławionego macierzyństwa i w Domus Mater (dom - matka, macierzysty), to miejsce można powiedzieć, ma takie działanie jak matka, dla tych ludzi którzy decydują się na wspólne życie w sakramentalnym małżeństwie, kształcąc się czy nawet, gdy przeżywają kryzysy szukając odpowiedzi na swoje dręczące problemy. Właśnie jesteśmy w tym szczególnym miejscu, gdzie ludzie przychodzą po prostu porozmawiać z Matką, Matką Bożą Płaszowską czasami odmawiając ten zielony różaniec nadziei. Również szukając pomocy i porad medycznych, które tutaj możemy zaoferować. Dlatego też zaproszono takich gości, którzy mogą pomóc nam zrozumieć zakres całej tej działalności.

Ks. Włodzimierz zarysował aspekt naszej działalności dotyczący pomocy małżonkom. Zauważył dwie mocno z sobą związane perspektywy medycyny i perspektywy wiary, te dwie płaszczyzny, które muszą ze sobą współpracować w życiu każdego człowieka, tak jak dwa skrzydła.

Kiedy ks. Władysław został skierowany do pracy w Domus Mater na zapleczu tego Sanktuarium, to w planach rozwoju stawał ten obraz ludzi młodych, młodych małżeństw które starają się i proszą Boga, by móc mieć potomstwo. Dlatego też nawiązano współpracę ze specjalistami w ramach Centrum Zdrowia Rodziny, po to by służyć, po pierwsze narzeczonym, którzy Przygotowują się do sakramentu małżeństwa poprzez kursy dla narzeczonych, poprzez szkoły dialogu. W tych szkołach uczymy się komunikacji, sposobu rozwiązywania konfliktów. A kiedy napotykane są te przeszkody w dziedzinie płodności nasi specjaliści służą swoją wiedzą fachową. Także w momencie pojawienia się potomstwa młode małżeństwa mogą liczyć ma pomoc w takich tematach jakim jest np. karmienie.

Więcej w wywiadzie: ►  https://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-dar-potomstwa-oczami-medycyny-i-wiary/

ZKH SCJ

Galeria zdjęć na stronie ►  parafii.