W sobotę, 10 maja 2025 roku, w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach odbyło się sympozjum zatytułowane „Leon Dehon – Pielgrzym miłości”. Wydarzenie to wpisuje się w obchody prowincjalnego jubileuszu 100. rocznicy narodzin dla nieba ojca Założyciela – Leona Jana Dehona.
Tytuł sympozjum – jak wyjaśniał we wprowadzeniu ks. Dariusz Salamon SCJ, rektor sercańskiego seminarium – nawiązuje z jednej strony do hasła Roku Jubileuszowego Kościoła powszechnego: „Pielgrzymi nadziei”, a z drugiej do niezwykle dynamicznej osobowości ojca Założyciela. Był pielgrzymem, który nieustannie przebywał w drodze, powodowany wciąż nowymi wyzwaniami: „począwszy od podróży na Wschód jeszcze w młodzieńczym wieku, poprzez szeroką działalność społeczną, organizowane kongresy, działalność wydawniczą, pisarską, wychowawczą, a w końcu przez powołanie do istnienia nowego zgromadzenia, skoncentrowanego na idei miłości i wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu” – mówił ksiądz rektor. Był pielgrzymem miłości odkrytej w Jezusowym Sercu, która stała się motywem jego życia i orędziem przepowiadania.
Podczas spotkania można było wysłuchać serii inspirujących wykładów, które poruszały aktualne problemy Kościoła oraz przypominały duchowe dziedzictwo ojca Dehona.
Jako pierwszy wystąpił ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW w Warszawie, który mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym Kościołem. Następnie ks. dr Victor de Oliveira Barbosa SCJ, sercanin z brazylijskiej prowincji São Paolo, wykładowca teologii duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, opowiedział o aktualności, wyzwaniach i perspektywach charyzmatu sercańskiego we współczesnym świecie. Wystąpienia ks. dr. Victora de Oliveiry Barbosy SCJ oraz kolejnego prelegenta ks. dr. Stefana Tertünte SCJ były wygłoszone w języku włoskim. Dzięki obecności tłumaczy symultanicznych każdy z uczestników mógł, korzystając ze słuchawek, śledzić treść wykładów w języku polskim.
Kolejny prelegent, ks. dr Stefan Tertünte SCJ, przełożony wyższy Prowincji Niemieckiej Księży Sercanów, skupił się na pracy ojca Dehona z dziećmi i młodzieżą. Ukazał go jako przewodnika i wychowawcę młodych ludzi, który inspirował ich i dawał autentyczny, zaangażowany i głęboko przeżywany przykład wiary, miłości i oddania. Wystąpienie ks. Tertünte wzbogaciły archiwalne zdjęcia z czasów działalności ojca Dehona w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym dla ubogich dzieci z rodzin robotniczych w Saint-Quentin, zwanym Patronatem św. Józefa.
Na zakończenie ks. prof. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przybliżył postać ojca Dehona jako duszpasterza oddanego sprawie zbawienia. Mówił też o tym, jak dziś przekazywać sercański charyzmat w duszpasterstwie.
Panel dyskusyjny sympozjum prowadził ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, sercanin, wykładowca liturgiki w seminariach zakonnych, w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II Stopnia oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Podsumował wszystkie wystąpienia, poprosił prelegentów o rozwinięcie niektórych ciekawych tematów, a potem oddał głos uczestnikom sympozjum, którzy mieli okazję zadać pytania i podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Część przedpołudniową spotkania zwieńczyła uroczysta msza święta dziękczynna sprawowana w kaplicy seminaryjnej. Zgodnie z myślą Ojca Założyciela, stanowiła ona centralny moment tego świątecznego dnia. Mszy przewodniczył ks. prowincjał Sławomir Knopik SCJ, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Józef Gaweł SCJ.
Prefekt ds. studiów ks. Adam Pastorczyk SCJ, organizator wydarzenia, tak podsumował ten dzień: „Atmosfera, która nam towarzyszyła w tych dniach była zarówno podniosła i świąteczna, jak również bardzo braterska. Chociaż jubileusz przeżywaliśmy przede wszystkim w sobotę, to jednak niektórzy współbracia, szczególnie ci z zagranicy, przebywali w naszej wspólnocie kilka dni dłużej. To z kolei sprzyjało dzieleniu się naszą duchowością w różnych kontekstach narodowych i kulturowych, w których żyją nasi współbracia. Cieszymy się także tym, że podczas sympozjum treść i jakość wystąpień prelegentów została doceniona przez wielu uczestników. Tym, na co zwracali uwagę nasi współbracia była również metodologia doboru wykładowców tj. zaproszenie na jubileusz osób, które patrząc na duchowość sercańską niejako z zewnątrz, będą potrafiły rzucić na nią swoje świeże spojrzenie, a tym samym pomóc nam jeszcze głębiej poznać i pokochać otrzymany charyzmat. Z kolei część artystyczna, w którą wplecione zostały zarówno wzruszające świadectwa powołania niektórych współbraci, jak i śpiew pieśni ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, wzbudziła w nas dumę i radość z powodu daru bycia sercanami”.
Część artystyczna, która zwieńczyła prowincjalny dzień jubileuszu przygotował i zaprezentował aktor Teatru Ludowego w Krakowie Nowej Hucie pan Piotr Piecha oraz zespół muzyczny „Noro Lim” z Myślenic.
Biuro prasowe/AP