Na liście Darczyńców studni w Czadzie znajdują się również nazwiska księży sercanów. Dokonali tego m.in. ks. Wiesław Pietrzak SCJ oraz ks. Grzegorz Kurzaj SCJ, którzy w czasie głoszonych rekolekcji zachęcają słuchaczy do przynoszenia starej biżuterii, dzięki której misjonarze w Czadzie budują kolejne studnie głębinowe.

 

Współpraca Grupy Misjonarzy Krajowych i Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów rozpoczęła się przed kilkoma laty na zjeździe sercańskich rekolekcjonistów. Przedstawiłem wtedy prośbę naszego współbrata, będącego na misji w Czadzie, ks. Mariana Wenty SCJ, o wsparcie budowy studni głębinowych dla jego parafian. Kilku księży rekolekcjonistów odpowiedziało pozytywnie na to wezwanie. Podczas głoszenia rekolekcji i misji krajowych zaczęli przeprowadzać zbiórki srebrnego i złotego „złomu” w parafiach.

Z racji tego, że zazwyczaj podczas rekolekcji kapłani zbierają ofiary jako formę wynagrodzenia za swoją pracę, raczej nie ma możliwości robienia dodatkowych składek. Dlatego zaprezentowałem propozycję podjęcia działań w ramach projektu Zbieramto i zbierania starej, niepotrzebnej czy zdekompletowanej srebrnej i złotej biżuterii. Z własnego doświadczenia dodam, że przeprowadzenie takiej zbiórki podczas rekolekcji wcale nie jest proste. Wszystko zaczyna się od rozmowy i próby uzyskania zgody na akcję misyjną od gospodarza, czyli miejscowego proboszcza. Wiem, że bardzo trudno jest zadać pytanie o możliwość przeprowadzenia takiej zbiórki praktycznie nieznajomemu proboszczowi. Sytuacja komplikuje się, kiedy spotykamy się po raz pierwszy w sobotę po południu, a rekolekcje rozpoczynają się następnego dnia. Żeby zbiórka była owocna, ogłoszenie trzeba podać już w niedzielę, kiedy w kościele jest najwięcej wiernych. Tym bardziej wyrażam szczerą wdzięczność księdzu Wiesławowi i księdzu Grzegorzowi za to, że odważyli się na zbieranie starej i złotej biżuterii na rzecz misji podczas swojej posługi rekolekcyjnej w parafiach na terenie całej Polski.

Zbierana przez księży sercanów stara biżuteria otrzymuje nowe życie i jest przetapiana na krzyżyki sercański – misyjne cegiełki, które można kupić w sklepie internetowym www.coriss.pl.

Na własne oczy widziałem, jak wielkim skarbem w Czadzie jest czysta woda i jakim dramatem jest jej brak. Wybudowanie studni zmienia o 180 stopni życie mieszkańców małych wiosek. Otrzymują dostęp do czystej, pozbawionej bakterii wody. Wcześniej pili wodę z jakiegokolwiek źródła, często zanieczyszczonego. My balibyśmy się w takiej wodzie kąpać, a Czadyjczycy ją piją! Studnia to także wielka pomoc dla misjonarzy, którzy otrzymują w ten sposób narzędzie do mówienia o miłości Boga i czynach miłosierdzia pomiędzy chrześcijanami.

ks. Piotr Chmielecki SCJ
Sekretariat Misji Zagranicznych
Księży Sercanów

PS. W sercańskiej Grupie Misjonarzy Krajowych posługuje również ks. Bogdan Kuta SCJ, dzięki któremu także powstały studnie w Czadzie. Dwie z nich zostały wywiercone dzięki ofiarom młodzieży uczestniczącej w Sercańskich Rekolekcjach Młodzieżowych, których ks. Bogdan jest pomysłodawcą. Kolejna studnia została sfinansowana przez jego gości podczas jubileuszu 25-lecia kapłaństwa.