Strumienie Życia są programem, który stanowi bazę do trwającego przez całe życie procesu uzdrawiania płciowości, seksualności czy problemów w relacjach. Jest to jedyny program duszpasterski na dzień dzisiejszy dotykający tak szeroki zasięg zranień ojca i matki.
W czasie cotygodniowych spotkań uczestnicy - kobiety i mężczyźni - biorą udział w Mszy św., uwielbieniu, słuchają nauczania połączonego ze świadectwem, po czym przechodzą do tzw. grupek dzielenia. Tam pod krzyżem Jezusa zostawiają swoje zranienia, a prowadzący grupkę (lider i kolider, którzy sami przeszli program Strumieni Życia) modlą się o ich uzdrowienie. Ono wypływa z ofiary Chrystusa i odbywa się dzięki Jego, nie ludzkiej, mocy.
Poprzez wspólną posługę kobiet i mężczyzn Strumienie Życia stwarzają odpowiednie warunki do uzdrowienia w Duchu Świętym. Dzięki temu wyzwalają łaskę Boga dla siebie nawzajem, ucząc się przyjmowania i ofiarowania miłości. Zapewniają przy tym bezpieczeństwo swoim członków, wyznaczając chroniące ich granice i stawiając konkretne wymagania prowadzącym grupki dzielenia.
Strumienie Życia powstały w 1980 r. w USA z inicjatywny Adrew Comiskey'ego, który w przeszłości realizował pociąg seksualny do mężczyzn. Na podstawie własnych doświadczeń opracował program, skupiający się na odbudowaniu tożsamości homoseksualnych kobiet i mężczyzn przez uzdrowienie i usunięcie trudności w relacjach, głównie z ich rodzicami. Wkrótce okazało się, że treści w nim zawarte są odpowiednie także dla osób heteroseksualnych.
Obecnie grupy Strumieni Życia funkcjonują w ponad 20. krajach na 5. kontynentach.
- "Living Waters" ("Strumienie Życia") autorstwa Andrew Comiskey'ego, który składa się z 20 tematów pogłębiających treści poruszone w ITB oraz wprowadzający nowe:
- Wprowadzenie do programu.
- Uznanie własnych potrzeb.
- Odpowiedź na miłość Ojca.
- Ojciec, który walczy.
- Objawienie Chrystusa przez dar naszych ciał.
- Krzyż i wyznanie grzechów: powrót do prawdziwego obrazu Boga w człowieku.
- Wyrzeczenie się bożków.
- Odrzucenie uzależnienia mocą prawdziwego pokarmu.
- Przez rany do uzdrowienia.
- Nazwanie zranienia, by podjąć dalszą podróż.
- Przywrócenie naruszonych granic.
- Moc przebaczenia.
- Droga ku uzdrowieniu.
- Zjednoczenie z Bogiem w słabości i przezwyciężenie narcyzmu.
- Pojednanie z własną płcią.
- Ofiarowanie daru.
- Przywrócenie kobiecej godności.
- Przywrócenie męskiej godności.
- Ze względu na Oblubienicę.
- Nadzieja i uzdrowienie.
Początki Strumieni Życia w Polsce sięgają 2010 r. Zapoczątkował je ks. Józef Furczoń SCJ we współpracy z dr Martą Liburą. W latach 2010 – 2012 w Krakowie miała miejsce formacja grupy pilotażowej prowadzona przez francuską grupę Strumieni Życia. W otwartym seminarium uczestniczyło ok. 120 osób, po czym przeprowadzono 2 programy 20 - tygodniowe oraz tygodniową formację we Francji.
W 2014 r. przeprowadzono pierwszą pilotażową sesję ITB w Warszawie i Krakowie dla ekipy Strumieni Życia, a 2 lata później program przeszły osoby - uczestnicy, które nie miały z nim wcześniej do czynienia. Ponadto w 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie formacyjne - tym razem na Litwie.
W 2017 r. członkowie warszawskich i krakowskich Strumieni Życia ukończyli pierwszy program 20 - tygodniowy, a jesienią 2017 r. uruchomili otwarte sesje dla ludzi szukających nadziei na uzdrowienie.
Strumienie Życia otrzymały pasterskie błogosławieństwo arcybiskupa Henryka Hosera SAC i kardynała Kazimierza Nycza. W tej chwili ich grupy działają w: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdańsku i Ełku.
W ramach swojej posługi, krajowy koordynator Strumieni Życia realizuje następujące odpowiedzialności:
- Dążenie do otoczenia Strumieni Życia możliwie najpełniejszą opieką i wsparciem Kościoła Katolickiego.
- Pełnienie funkcji reprezentacyjnych względem przedstawicieli Kościoła Katolickiego w Polsce.
- Prowadzenie nadzoru duchowo - teologicznego nad programami realizowanymi w ramach Strumieni Życia.
- Wypełnianie obowiązków duszpasterskich w istniejących ośrodkach.
- Zakładanie nowych grup (w planach znajdują się m.in. Bydgoszcz i Poznań).
- Zawiązywanie, prowadzenie i rozwój grup kapłańskich/kleryckich w ramach programów Strumieni Życia.
- Kontynuowanie pracy duszpasterskiej z osobami z tendencjami homoseksualnymi.
- Sprawowanie opieki duszpastersko - duchownej dla osób posługujących w Strumieniach Życia.
- Prowadzenie starań o wprowadzenie modlitwy uwolnienia w ramach duszpasterstwa Strumieni Życia.
Obecnie w działalność Strumieni Życia w Polsce angażuje się 6 duchownych.