Boski Zbawiciel wybrał św. Małgorzatę Marię Alacoąue (1647-1690), aby za jej pośrednictwem ukazać całemu światu swoje Serce i przypomnieć ludziom ewangeliczną prawdę, że „Bóg jest miłością” (1J 4,16). Wśród licznych objawień, jakie miała św. Małgorzata w klasztorze sióstr wizytek w Paray-le-Monial, cztery nazwano wielkimi (1673-1675).
Poprzez te objawienia Jezus miał na celu zaszczepić w Kościele powszechnym kult swego Najświętszego Serca. Kult ten z cichej zakonnej kaplicy w Paray-le-Monial powoli rozszerzał się na cały świat i stał się jednym z najważniejszych form pobożności w Kościele.
Od tych wyjątkowych wydarzeń mija 350 lat, dlatego w Mieście Bożego Serca – jak nazywane jest dziś Paray-le-Monial – 27 grudnia 2023 roku, dokładnie w 350. rocznicę pierwszego z nich, zainaugurowano obchody Wielkiego Jubileuszu. Potrwa on 18 miesięcy i zakończy się 27 czerwca 2025 roku w 350. rocznicę ostatniego wielkiego objawienia. Hasłem przewodnim tego czasu jest „Odpowiedzieć miłością na miłość”.
Jedną z głównych form przeżywania tego jubileuszu w Polsce jest nawiedzenie obrazu i relikwii Apostołki Bożego Serca w parafiach, gdzie działają wspólnoty Straży Honorowej NSPJ. Program tego wydarzenia obejmuje sobotę (wieczorna Msza Święta i przywitanie relikwii) oraz niedzielę (kazania na każdej Mszy Świętej, uczczenie relikwii po Mszach Świętych oraz rozprowadzanie materiałów informacyjnych o wspólnocie Straży Honorowej NSPJ).
W ostatnim czasie obraz i relikwie św. Małgorzaty Marii nawiedziły parafie w Mysłowicach (parafia pw. Matki Bożej Bolesnej, archidiecezja katowicka), Łukowej (diecezja zamojsko-lubaczowska), Milówce (diecezja bielsko-żywiecka), Cieszynie (parafia pw. św. Marii Magdaleny, diecezja bielsko-żywiecka).
Po świętach wielkanocnych relikwie będą peregrynować po całej Polsce, nawiedzając co tydzień jedną ze zgłoszonych parafii. Na mapie nawiedzenia są następujące parafie: Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach (diecezja tarnowska), św. Mikołaja w Końskich (diecezja radomska), św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu (diecezja bielsko-żywiecka), bazylika katedralna w Tarnowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, św. Magdaleny w Zalasie (archidiecezja krakowska), św. Marcina w Sierakowicach (diecezja pelplińska), św. Jerzego w Kętrzynie (archidiecezja warmińska), Wszystkich Świętych w Gliwicach (diecezja gliwicka), Podwyższenia Krzyża Świętego w Wielkiej Wsi (diecezja tarnowska), NSPJ i św. Jana Bosko w Katowicach-Piotrowicach (archidiecezja katowicka), NSPJ w Piaskach Wielkich (archidiecezja krakowska), Podwyższenia Krzyża Świętego w Nawojowej Górze (archidiecezja krakowska), św. Katarzyny w Nowym Targu (archidiecezja krakowska), św. Maksymiliana Kolbego w Woli Filipowskiej (archidiecezja krakowska), św. Marcina w Krzeszowicach (archidiecezja krakowska), św. Stanisława Kostki w Tarnowie, św. Józefa Robotnika w Ujsołach (diecezja bielsko-żywiecka). św. Piotra i Pawła w Pucku (archidiecezja gdańska), bł. biskupa Władysława Gorala w Lublinie (archidiecezja lubelska), Judy Tadeusza w Obornikach Śląskich (archidiecezja wrocławska), Najświętszego Serca Pana Jezusa we Włodawie (diecezja siedlecka), Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni (archidiecezja krakowska), św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku (diecezja warszawsko-praska), Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach (archidiecezja krakowska), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach (archidiecezja szczecińsko-kamieńska), św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej (diecezja radomska).
Nawiedzenie obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii prowadzi dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ ks. Krzysztof Zimończyk SCJ. O tej inicjatywie więcej informacji znajdziemy na stronie Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ
https://www.strazhonorowa.pl/z-zycia-osrodkow/articles/nawiedzenie-relikwii-i-obrazu