Już niedługo będziemy wspominać 100 lat urodzin ks. kardynała Stanisława Nagyego SCJ. Z tej też okazji powstają różne projekty. Ks. Grzegorz Piątek SCJ napisał artykuł w „Niedzieli”, który przybliża nam postać tego sercańskiego kardynała a równocześnie zapoczątkowuje serię wydarzeń związanych z tą rocznicą.

Kim był ten, do którego Jan Paweł II zwracał się słowami: „przyjacielu”, „bracie”, któremu w listach dziękował za wieloletnie wsparcie? Co sprawiło, że człowiek oddychający tylko jednym płucem, pracował dla Kościoła do ostatniej chwili swojego długiego życia? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania, wspominając w 100. rocznicę urodzin sercanina Stanisława Nagiego.

Urodził się i wychował w śląskiej rodzinie w Bieruniu Starym, tuż przy pięknym drewnianym kościele św. Walentego. Jak wspominał, tam nauczył się pracować i wykorzystywać czas. Miał wokół wzorce ludzi, którzy postępowali podobnie, w trudzie zabiegając o utrzymanie swoich rodzin, żyjąc wiarą i ceniąc sobie niedawno odzyskaną wolność. Chociaż już w wieku 16 lat opuścił rodzinne strony, to nawet jako kardynał nigdy o nich nie zapomniał. Podczas przemówienia w gmachu Sejmu Śląskiego stwierdził: „Odczuwam głęboką potrzebę przyznania się, że zawsze uważałem się i nadal uważam za syna tej ziemi drążonej od spodu, a dewastowanej na wierzchu, ziemi górniczych szybów i kominów hut, ziemi z kurczącymi się zagonami pól, ziemi trzech powstań śląskich”. W tym krótkim zdaniu widać jego wrażliwość, świadomość dokonujących się zmian, dziejowych tragedii i znajomość historii. Pasjonował się wszystkim, co polskie, pamiętając, że jego najstarszy brat Jan brał czynny udział w trzecim powstaniu śląskim. Był patriotą wychowanym w dwudziestoleciu międzywojennym na kulcie marszałka Piłsudskiego. Zasługi Wojciecha Korfantego dla Śląska i całej Polski poznał dopiero jako dorosły człowiek. Jego hobby była historia Polski. Podczas podróży po kraju niejednokrotnie nawiązywał do bitew, które miały miejsce w danej miejscowości, i wymieniał ich dowódców. Często korzystał z okazji, by dowiadywać się o wydarzeniach od ich bezpośrednich uczestników.

https://www.niedziela.pl/artykul/155608/nd/Nagy-znaczy-wielki

Więcej w niedzielnym numerze Niedzieli z 26 września 2021.

 

W najbliższym czasie będzie możliwość wysłuchania konferencji mówiące o Stanisławie kardynale Nagym prezentowanych w środowiskach bardzo związanych z życiem i działalnością księdza kardynała.

Najpierw będzie to konferencja w Krakowie-Płaszowie, w sercańskim Domus Mater. Miejsce i Zgromadzenie z którym młody Stanisław z Bierunia złączył życie i powołanie. Będzie ona miała miejsce 29 września 2021, zaczynając się Mszą świętą w Sanktuarium świętego Jana Pawła II. Kontynuacją będą prelekcje o. prof. Andrzeja Napiórkowskiego, Joanny Lubienieckiej i ks. Józefa Gawła SCJ. Będzie można zwiedzić nowo otwartą wystawą poświęconej kard. Stanisławowi Nagyemu.

Kolejna konferencja jest zorganizowana przez Uniwersytet KUL, z którym kard. Nagy był tak długo związany w swojej pracy naukowej. Konferencja naukowa w stulecie urodzin księdza Stanisława kard. Nagyego SCJ odbędzie się 4 października 2021 w auli 1031 Collegium Jana Pawła II. Będzie można wysłuchać wystąpień naukowców związanych z tematyką życia i poszukiwań naukowych ks. kardynała, takich jak abp prof. Dr hab. Alfons Nossol, ks. dr hab. Leonard Górka, ks. Józef Gaweł SCJ, ks. prof. Dr hab. Henryk Seweryniak, ks. prof. Dr hab. Mieczysław Ozorowski, ks. dr hab. Krystian Kałuża, ks. dr hab. Jacenty Mastej. Konferencja będzie transmitowana online na stronie www.kul.pl.

 

Kolejnymi projektami, które towarzyszą tym wspomnieniom i chęci przybliżenia sylwetki tego sercanina są: zorganizowana wystawa w Domus Mater znajdującego się na Krakowie-Płaszowie na ul. Saskiej jak i strona internetowa służąca w tym samym celu. Strona o księdzu kardynale Stanisławie Nagym znajduje się pod adresem ► http://nagy-kardynal.sercanie.pl/ lub ► http://nagy-kardynal.scj.pl/ . Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.

 

ZKH SCJ