Duszpasterz od Serca, o nasączeniu Bogiem dla „bycia i dawania”, o mądrości wychodzenia z zakrystii czy zmotywowanym naśladowaniu rozprawiano na IV konferencji pastoralnej Sercańskiego Centrum Duchowości. Wydarzenie, przebiegające pod hasłem „Duszpasterstwo otwartego serca i umysłu”, miało miejsce 12 października 2024 w krakowskim Domus Mater.
Przybyłych licznie Sercanów, wspólnoty zakonne i świeckie związane z duchowością Serca Jezusowego oraz Gości, m. in. z Florynki, Lublina, Sosnowca, Ostrowca Świętokrzyskiego czy Krakowa i okolic, przywitał dyrektor Sercańskiego Centrum Duchowości, ks. dr Damian Płatek SCJ, wyrażając jednocześnie radość ze wspólnego gromadzenia się przy Sercu Jezusa. Okazją do spotkania była IV konferencja pastoralna prowadzona przez Sercańskie Centrum Duchowości oraz doroczna pielgrzymka Księży Sercanów do sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie – Płaszowie. W słowach powitania ks. dr Damian Płatek SCJ podkreślił rolę i znaczenie osoby założyciela Sercanów Czcigodnego Sługi Bożego o. Leona Jana Dehona. Sam tytuł konferencji „Duszpasterstwo otwartego serca i umysłu” urzeczywistnia konieczność powracania do tej świętej postaci, by „inspirowała i motywowała do wysiłku duszpasterskiego dla budowania Królestwa Bożego w duszach i społeczeństwie”.
Po wprowadzeniu dyrektora centrum słowo o Słudze Bożym o. Leonie Deonie, „Duszpasterzu od Serca”, wygłosił prowincjał Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Sercanów – ks. mgr lic. Sławomir Knopik SCJ. Zaznaczył on, że „tak jak Chrystus nie stał w boku człowieka, tak i każdy duszpasterz nie może stać z boku życia ludzkiego, ale powinien się zjednoczyć z ludzkim cierpieniem, bólem i przeżywaniem każdej sytuacji życia codzienneg. Między modlitwą a studium musi być jedność umysłu i serca”. Ksiądz Prowincjał podkreślił, że założyciel Sercanów jest osobą niezaprzeczalnie umiejącą i pokazującą jak zawierzać swoje życie, misje Sercu Jezusa. Jego ideałem było całkowite oddania się tym, którym służył; „Oddać się bez reszty i bez wymawiania to założenia Serca Jezusa, emanującego miłością, poświęceniem, solidnością, życzliwością, szacunkiem i zaangażowaniem. Warto w tym kontekście pamiętać, że – niezależnie od czasu i miejsca – na duszpasterza od Serca jest zawsze niezmienne zapotrzebowanie”.
Kolejnym wystąpieniem była prelekcja ks. dr Włodzimierza Płatka SCJ, który mówił o „Nasączeniu Bogiem, by „być” i „dawać”. Oparł swoje rozważanie o przykazanie miłości Boga; czy jako człowiek mogę kochać całą swoją osobą Jezusa? Sercem, duszą, mocą, umysłem? Aby to stało się możliwe – jak podkreślił ks. Włodzimierz – możemy czerpać z przykładu Ojca Dehona, który był gigantem ducha i człowieczeństwa, odznaczającym się gorliwością w krzewieniu miłości Bożego Serca. Podkreślił również, że Bóg zdaje sobie sprawę, że sami z siebie nie jesteśmy zdolni do takiej miłości, ale Bóg powierzając nam jakieś zadanie, jednocześnie zamierza z nam je realizować. Bo to On nas pierwszy ukochał (por. 1 J 4, 20-21). Bóg wsącza w nasze serce swoją miłość jak woda w gąbkę. Tak my nasączamy się Bożą Miłością, napełniamy Bożą łaską i stajemy się uzdolnieni by działać zgodnie z zamierzeniami Pana. W ten sposób nasza miłość rośnie, a serce jest bez jakiejkolwiek zasłony zdolne kochać Boga. Podczas gdy Bóg nas nasącza, samoistnie jesteśmy w stanie chwalić Pana – to jest to „być” w Chrystusie Chrystusem i działać „w/z” Chrystusem.
Ks. mgr Bartosz Mrozek SCJ w swoim przemówieniu „Nowatorski konserwatysta, mądrość wychodzenia z zakrystii” ukazał o. Leona Deona jako człowieka wychodzącego do wszystkich ludzi – niezależnie od tego kim byli i czym się zajmowali. Mówca zaznaczył, że jest to swoistego rodzaju przykład „bycia dla” – służenia innym – zwłaszcza tym, którzy są daleko od Kościoła. Ksiądz Bartosz porównał tą ideę zawartą w postawie Ojca Założyciela do myśli papieża Franciszka, który w swoim nauczaniu zachęca do wstania z kanapy i wyjścia do świata, by go zmienić. „Wyjście z zakrystii” i spotkanie z ludźmi może odmienić ich życie, spojrzenie na wiarę i Kościół. Świadectwo naszego życia jest w stanie przeobrazić ich świat.
Podczas konferencji była także możliwość rozmów indywidualnych (w trakcie przerwy kawowej) oraz bardzo żywej dyskusji panelowej o współczesnym duszpasterstwie, którą poprowadził ks. Damian.
Całość wydarzenia zakończono obiadem poprzedzonym Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa sprawowanej pod przewodnictwem prowincjała ks. Sławomira Knopika SCJ, podczas której homilię wygłosił ks. Zdzisław Płuska SCJ, dyrektor Grupy Misjonarzy Krajowych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski, Konferencja Episkopatu Polski i Polska Prowincja Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, a medialny: Niedziela, Gość Niedzielny oraz Czas Serca. Całość wydarzenia transmitowana była przez Radio Profeto.
Widząc dobre, rodzące się owoce przeżyte wydarzenia już cieszymy się i z nadzieją czekamy na kolejną V konferencję pastoralną w 2025 roku.
Biuro Prasowe/DM