W niedzielę 25 sierpnia br. w rektoracie pw. Najśw. Serca Jezusowego w Glisnem odbyły się doroczne dożynki, a ich gospodarzami byli mieszkańcy os. Uchryny.
„Przyszliśmy dzisiaj tu do kościoła. Niesiemy plony z naszego pola. Kłosy pszenicy Bogarodzicy, niesiemy Panie na Twoją cześć” – śpiewali przed gliśniańską świątynią gospodarze przynosząc dożynkowy wieniec, chleb oraz kosze pełne owoców i warzyw, a nawet konfitur i soków.
Potem razem z pozostałymi mieszkańcami dziękowali w czasie Mszy św. za tegoroczne zbiory polecając się opiece Bogu i Matce Najświętszej.
„N ajważniejszym symbolem wszystkich plonów jest zawsze chleb – symbol wszystkiego co konieczne do życia. A przeżywane dziś Dożynki są dobrą okazją, by przypomnieć sobie, że od najdawniejszych czasów chleb był uważany za dar Boży, pokarm szlachetny i święty, obdarzany wielkim szacunkiem” – powiedział w homilii ks. Andrzej Sawulski, przypominając wiele zwyczajów w polskiej kulturze związanych z chlebem.
Kaznodzieja zwrócił także uwagę słuchaczy na znaczenie chleba w nauczaniu Jezusa, który umieścił prośbę o chleb w Modlitwie Pańskiej, a w Wieczerniku konsekrował chleb, utożsamił się z nim ustanawiając Eucharystię. Na koniec kazania podkreślił, że chleb od zawsze odgrywał ważną rolę w dziejach człowieka, był podstawowym pokarmem, symbolem urodzaju, gościnności i należało się nim dzielić.
Podczas dożynkowej Eucharystii modlono się za całą wieś. Pamiętano także o tych, którzy są dotknięci klęską nieurodzaju i głodu lub cierpią z powodu niesprawiedliwego podziału plonów ziemi.
Na koniec rektor wyraził wdzięczność gospodarzom święta - mieszkańcom os. Uchryny za piękne ustrojenie kościoła, włączenie się w liturgię i ofiarowane dary. Apelował do wszystkich, by dalej dbali o piękne tradycje związane z różnymi obchodami, w tym dorocznym świętem plonów.
KAS
Zdj. Małgorzata Karpierz