16 kwietnia Ekwador nawiedziło najsilniejsze od ponad 40 lat trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległy miejsca, gdzie pracują także sercanie, mi.n. w  Bahia de Caráquez. Największe zniszczenia kataklizm spowodował w mieście Pedernales, leżącym na zachodzie kraju, nad Oceanem Spokojnym. Kataklizm spowodował w wielu przypadkach utratę całego mienia i setki ofiar śmiertelnych. Zniszczone zostały budynki użyteczności publicznej, domy i szkoły. Tysiące osób zostało rannych.

 

W akcję pomocową zaangażował się Zarząd Generalny Zgromadzenia i wiele prowincji. Otworzono specjalne konto, na które można było wpłacać pieniądze. Na przykład Prowincja Hiszpańska zebrała kwotę ponad 61  tys. euro na pomoc obszarom dotkniętym kataklizmem. Zebrane środki pochodzą z różnych inicjatyw charytatywnych, mi.n. Targach Książki i darowizn.

Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na zapewnienie podstawowych artykułów spożywczych, leków i odbudowę tego, co zostało zniszczone (wodociągi, telefony, linie elektryczne)

 

 

Ekwador to państwo położone "na równiku" (el ecuador to po hiszpańsku równik). Kraj jest zamieszkiwany w dużej części przez Indian żyjących w rejonach wiejskich i gorskich. Kościół w Ekwadorze jest aktywnym uczestnikiem życia publicznego i społecznego, wspierając dążenia mieszkańców do sprawiedliwości i godnego bytu. Na ponad 15 mln ludności niema 14 mln to katolicy. Kościół prowadzi przedszkola, szkoły. Jest również obecny w służbie zdrowia i opiece społecznej, prowadząc szpitale, przychodnie, domy starców, dla niepełnosprawnych i przytułki. 

Istnieje siedem sanktuariów narodowych – maryjnych i nie tylko, z których najważniejsze to: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Nawiedzenia Matki Bożej w Quito oraz Narodzenia NMP, Miłosierdzia Bożego i św. Narcyzy od Jezusa – wszystkie w Guayaquil.

Kościół stoi w obliczu wielu wyzwań i trudności. Do najważniejszych z nich należą: niedostatek duchowieństwa i struktur parafialnych, powszechne ubóstwo, korupcja i różne przejawy niesprawiedliwości społecznej oraz konsumpcjonizm. 

Sercanie w Ekwadorze są obecni od 1888 r.. Była to pierwsza misja sercanów. Do Ekwadoru  o. Jan Dehon wysłał dwóch księży - ks. Grison i ks. Luxa, którzy po kilku latach musieli jednak opuścić ten piękny kraj.

Oprócz Bahia de Caráquez (miasto nad Oceanem Spokojnym), sercanie są obecni w stolicy kraju – Quito, mieście położonym w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m.

[AS]