Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy 2025 stał się dla ks. Józefa Gawła SCJ okazją do opracowania swoistego przewodnika przybliżającego ów wyjątkowy czas łaski w Kościele.
Na tematykę Jubileuszu papież wybrał chrześcijańską nadzieję, a dokument (bulla), w którym wyjaśnia wszystko, co wiąże się z Rokiem Jubileuszowym zatytułował: „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może), natomiast sam Jubileusz będzie przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.
Nawiązując do papieskiej bulli, autor prowadzi czytelnika po najważniejszych jej ideach. Wyjaśnia poszczególne symbole Roku Świętego (Kotwica, Drzwi Święte), podpowiada jak go duchowo przeżyć i jak skorzystać z owoców Bożej łaski, odpustów jubileuszowych, przebaczenia grzechów, a przede wszystkim by ożywić i pogłębić swoją wiarę, miłość i nadzieję chrześcijańską. Dla wszystkich „niech to będzie wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia; z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” – cytuje słowa Ojca świętego, wskazując za papieżem, że tą nadzieją jest osoba Jezusa Chrystusa.
Ciekawa w publikacji jest forma, z jaką ks. Gaweł omawia papieski dokument. Czyni to w taki sposób, jakby pisał list do przyjaciela. Skraca w ten sposób dystans do nieznanego mu odbiorcy, a treść podaje w bardzo przystępnie, językiem dalekim od urzędowego. To duży walor „Przewodnika” z którego można dowiedzieć się również wiele konkretnych rzeczy, m.in. w jakich miejscach będzie przeżywany „czas łaski i nadziei”, o korzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz spowiedzi generalnej z całego życia, a także pisze o ważnej roli, jaką odgrywają w Roku Jubileuszowym misjonarze miłosierdzia i Maryja, którą papież nazwał Matką Miłosierdzia i motywem ludzkiej nadziei. W zamyśle Ojca świętego ma Ona towarzyszyć wszystkim na drogach Roku Świętego.
Autor wskazuje także, odwołując się do papieskiej bulli, że wierni nie tylko mają szanse skorzystać z bogactwa owoców Jubileuszu, ale też winni dawać konkretne świadectwo nadziei w swej codzienności oraz miłości i cierpliwości wobec swych bliźnich. Jeżeli chodzi o cierpliwość, ks. Gaweł podkreśla, że „ta cnota została wygnana z życia współczesnego człowieka przez pośpiech, niecierpliwość, nerwowość. Niekiedy nieuzasadniona przemoc bierze górę, rodząc niezadowolenie i zamknięcie. Należy więc podkreślać wielkie znaczenie tej cnoty w życiu tak poszczególnych osób jak i rodzin” – czytamy.
„Drogi Przyjacielu, aby być cierpliwym w życiu codziennym, zachęcam Cię, abyś powtarzał w ciągu dnia akt strzelisty, pochodzący z Litanii do Serca Jezusowego: „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nade mną”. Przekonasz się, że jest to bardzo skuteczna metoda uczenia się cierpliwości” – podpowiada sercanin.
Na stronie tytułowej „Przewodnika” po Roku Świętym 2025 znalazły się słowa, że jest to: „Czas łaski dla rodzin”, a w środku: „Z duszpasterskim błogosławieństwem” . Wystarczy, by każdy duszpasterz złożył w tym miejscu swój podpis i idąc do rodzin po kolędzie ofiarował go zamiast albo wraz z tradycyjnym obrazkiem. Można mieć nadzieję, że wiele osób zapozna się z głównym przesłaniem Jubileuszu, a także skorzysta z publikacji dla własnego rozwoju duchowego.
Ks. Andrzej Sawulski SCJ
----------------------------------------------------------------------------------------
Ks. Józef Gaweł SCJ, „Rok Jubileuszowy 2025. Czas łaski dla rodzin”, Wydawnictwo „Rafael”, Kraków, str. 62.