Sobota 16 listopada 2024 w parafialnym duszpasterstwie była bardzo intensywna. Zwieńczeniem był wykład ks. Zdzisława K. Hubera SCJ na temat Bożego Serca i Zgromadzenia Księży Sercanów: "Przez Serce do Florynki". Wykład ten wpisywał się w 75. rocznicę pracy Sercanów we Florynce, w rozpoczętą 100. rocznicę śmieci Założyciela tego Zgromadzenia. Prelegent przedstawił również najnowszą encyklikę papieża Franciszka dotyczącą tajemnicy Serca Bożego pt.: "Dilexit nos – encyklika o ludzkiej i boskiej miłości Serca Jezusa Chrystusa". Prelekcja ta wspomagana była projekcją PowerPoint. Zaczęła się ona przedstawieniem dlaczego w ogóle doszło do tego, że potrzebne było otwarte Serce Boga. Wszystko zaczęło się jeszcze w Raju, gdzie ludzie skuszeni złamali dane przykazanie Boga. Jednak nawet jeżeli ludzie musieli opuścić Raj to Miłość Boga ludzi nie opuściła. Bóg obiecał, że rozwiąże tę trudną sytuację człowieka swoim własnym aktem miłości. Dokonało się to w czasie, gdy Bóg stąpił na tę ziemię rodząc się ubogo w stajni, przyjmując już wtedy ludzi prostych i biednych, jak i uczonych i zamożnych. W kościele parafialnym jeden z namalowanych obrazów nam to przypomina. To przyjście Boga znalazło swoje apogeum w momencie, gdy dał swoje życie, otwierając swoje Serce wypełnione Miłością do człowieka. Wraz ze Zmartwychwstaniem została również zniszczona śmierć. Następnie zostały pokazane postacie świętych szczególnych czcicieli Bożego Serca jak również apostołów Serca Jezusowego głoszących jego kult. W tym był obecny także założyciel Księży Sercanów ojciec Leon Jan Dehon. To głoszenie kultu Serca przejawia się między innymi w głosie papieży w pisanych przez nich encyklikach. Dlatego w następnym kroku tego wykładu zostały po krótce przedstawione poprzednie encykliki, by przejść do omówienia ostatniej encykliki papieża Franciszka "Dilexit nos". Po ukazaniu ogólnej struktury tego dokumentu szczególnie zwrócono uwagę na wezwanie, by "wrócić do Serca". Wynikiem tego powrotu będzie również zaangażowanie w pomocy drugiemu człowiekowi. Takim wymiernym przykładem tej sprawy będzie historia przybycia i pracy Sercanów we Florynce. To już 75 lat dawania Serca i pracy głoszenia jego kultu wśród ludzi. Krótkie przedstawienie działalności Zgromadzenia Księży Sercanów, któremu towarzyszyło mała wystawa zdjęć i zapowiedź powstającej publikacji książkowej, zamknęło dzisiejszy wykład.
Wracając do intensywności dzisiejszego dnia możemy zobaczyć następujące spotkania, przede wszystkim dzieci i młodzieży. Pod przewodnictwem księży wikarych Mariusza Wrzesińskiego SCJ i Jana Krzyściaka SCJ zebrali się ministranci i lektorzy we Florynce i na Wawrzce. Na pewno wiele ważnych spraw zostało omówionych. Dwa kolejne zebrania były pod znakiem muzyki. Jedna grupa była zajęta nauką gry na gitarze. Następne śpiewy rozlegały się, gdy w salce zebrała się nasza scholka. Obok samych naturalnych głosów śpiewaków rozwija się mała grupa muzyczna. Nawet pojawiła się trąbka. Pojawiła się nawet propozycja zorganizowania lokalnych zawodów śpiewających zespołów.
Przy takiej działalności dom parafialny staje się mały. Co jest jednak naszym powodem do radości duszpasterskiej. Widać, że Serce Boże bije tu mocno.
ks. Zdzisław K. Huber SCJ
zdjęcia i grafika: ks. Zdzisław K. Huber SCJ