Dokumenty, nagrania audio i video, fotografie, teksty i opracowania dotyczące Jana Pawła II w jednym miejscu w Internecie – to cel portalu JP2online. Partnerem projektu jest Sercańska Kronika Filmowa.

Na portalu znajdziesz dokumenty archiwalne, materiały audiowizualne, teksty związane z Janem Pawłem II. Część zasobów można pobrać i wykorzystać do celów niekomercyjnych. Projekt jest realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, które chce zachować i rozpowszechnić spuściznę po Janie Pawle II, będącą częścią światowego dziedzictwa kultury. Serwis został otwarty w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Dlaczego powstał

Kilkanaście lat po śmierci najbardziej znanego na świecie Polaka, materiały archiwalne dotyczące jego życia i posługi nadal są w dużej części rozproszone, często niedostępne. Dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się zadania zlokalizowania, zabezpieczenia, opracowania merytorycznego i technicznego zbiorów związanych z Karolem Wojtyłą, by udostępnić je wszystkim zainteresowanym do celów edukacyjnych, popularyzatorskich i badawczych.

Dla kogo?

Portal jest przeznaczony dla osób zajmujących się szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją (katecheci, edukatorzy, artyści, producenci filmowi, dziennikarze, animatorzy kultury) oraz pracowników naukowych zajmujących się spuścizną po Karolu Wojtyle jako materiałem badawczym. Portal będzie również przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych postacią i pontyfikatem Papieża Polaka.

Zbiór Sercańskiej Kroniki Filmowej

W zbiorze Sercańskiej Kroniki Filmowej na portalu JP2online znajdziesz materiały filmowe autorstwa ks. Adama Włocha SCJ ze Zgromadzenia Księży Sercanów, na których zarejestrowane zostały wydarzenia z życia Kościoła i Zgromadzania z udziałem kard. Karola Wojtyły:

- uroczyste obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze (3 maja 1966 r.) i w Gnieźnie (14 kwietnia 1966 r.);

- uroczystość św. Stanisława BM w Krakowie (8 maja 1966 r.) - procesja z Wawelu na Skałkę;

- uroczystość koronacji obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej (18 lipca 1965 r.);

- msza jubileuszowa pod przewodnictwem kard. Karola Wojtyły z okazji 50-lecia osiedlenia się Zgromadzenia Księży Sercanów na ziemiach polskich, Kraków-Płaszów (4 czerwca 1978 r.);

- pożegnalna wizyta dwunastu misjonarzy sercańskich u kard. Karola Wojtyły w Pałacu Biskupim w Krakowie (2 września 1967 r.) i rozesłanie ich przez Kardynała na misje;

- wizytacja pasterska abpa Karola Wojtyły w Krakowie -Płaszowie (czerwiec 1964).

Nagrania zostały zarejestrowane na taśmie filmowej 16 mm w ramach Sercańskiej Kroniki Filmowej, która działała w latach 1960-78 (więcej na jej temat możecie przeczytać tutaj - przyp. red.). Dzięki współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, nagrania zostały zdigitalizowane i opracowane.

 

Źródło: jp2online.pl