Portal "Studio Wschód" - jak pisze pani Grażyna Orłowska Sondej - pragnie tworzyć wielką kresową społeczność. Twórcy portalu chcą dzielić się ze swoimi czytelnikami najświeższymi informacjami, opowiadać wzruszające historie, relacjonować najważniejsze wydarzenia i pisać o swoich akcjach, m. in. "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" i "Dary na Kresy". Poprzez portal pragną, by nasi rodacy na Kresach opowiadali o swoich życiowych historiach i mieli możliwość pokazania, jak bardzo kochają Polskę. Udostępniają również wyszukiwarkę grobów, która umożliwia odszukanie swoich śladów na Kresach. Zinwentaryzowano już ponad 100 tys. mogił.
Redakcja "Studio Wschód" przygotowała kilka reportaży prezentujących m.in. życie Polaków w Naddniestrzu.
Rybnica – tu była Pierwsza Rzeczpospolita
Program realizowany na terenie Mołdawii, w Rybnicy położonej na lewym brzegu Dniestru. Miasto to przez wiele lat było związane z polską historią. Założone w połowie XVII wieku, znajdowała się do 1793 roku w granicach Pierwszej Rzeczypospolitej. W okolicach Rybnicy zamieszkiwała polska szlachta, którą przyciągała w ten zaułek Podola, tania i urodzajna ziemia.
Więcej tutaj: http://www.studiowschod.pl/artykuly/rybnica-tu-byla-pierwsza-rzeczpospolita/
Program Wschód: Polacy w Mołdawii
Polacy pojawili się w Mołdawii już w XVII wieku. Wielkie magnackie rody Zamojskich, Koniecpolskich i Lubomirskich miały tutaj swoje posiadłości. Drobna szlachta chętnie osiedlała się na żyznych ziemiach w dolinie Dniestru. Za czasów I Rzeczpospolitej istniało tutaj kilka kresowych twierdz, które broniły granic przed Turkami, Kozakami i Tatarami. Wielu naszych Rodaków przyjechało tutaj, gdy Mołdawia byłą jedną z republik Związku radzieckiego. Polskie skupiska znajdują się w tej chwili na Naddniestrzu. Mimo skomplikowanej sytuacji politycznej tego kraju, Polacy czują się tutaj dobrze.
Zobacz tutaj: http://www.studiowschod.pl/program-wschod-polacy-w-moldawii/
Na początku było Księdzowo
Program realizowany w największej polskiej wsi w Mołdawii – Swobodzie Raszków, która nazywana jest przez miejscowych MAŁĄ WARSZAWĄ. To dawne Księdzowo – założone przez polskiego kapłana, który pod koniec XVIII wieku, kiedy upadała Pierwsza Rzeczpospolita, osiedlił się w okolicach Raszkowa. Na odludziu wybudował chatę i skupił wokół siebie katolicką społeczność, która zachowała się tu do dzisiaj.
Więcej tutaj: http://www.studiowschod.pl/artykuly/na-poczatku-bylo-ksiedzowo/